Ogłoszenia

Bezpłatne „Kursy jazdy na autostradzie” - dla kursantów, dla osk, dla naszego bezpieczeństwa

5 czerwca 2023

Bezpłatne „Kursy jazdy na autostradzie” - dla kursantów, dla osk, dla naszego bezpieczeństwa
(fot. Autostrada Wielkopolska)

Autostrada Wielkopolska po raz kolejny współorganizuje kolejną edycję programu „Kurs jazdy na autostradzie”. Tym razem z ogólnopolskim zasięgiem. Dla kandydatów na kierowców szkolenie pod okiem doświadczonych instruktorów dla ośrodków szkolenia możliwość uatrakcyjnienie oferty.

Kurs jazdy na autostradzie, czyli praktyczna nauka jazdy pod okiem doświadczonych instruktorów, zwiększa swój zasięg. Od teraz w programie mogą brać udział także kursanci z województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, śląskiego oraz małopolskiego. To możliwe dzięki nawiązaniu przez Autostradę Wielkopolską współpracy z Gdańsk Transport Company, zarządcą koncesyjnego odcinka autostrady A1 oraz Stalexportem Autostradą Małopolską, zarządcą koncesyjnego odcinka autostrady A4 Katowice-Kraków. Poprzez rozwój programu jeszcze więcej przyszłych kierowców w Polsce będzie miało możliwość zdobycia praktycznych umiejętności przed pierwszą samodzielną podróżą po autostradzie lub drodze ekspresowej.

Jazda po odcinkach autostrad oraz dróg ekspresowych, mimo że różni się od jazdy zwykłymi drogami, nie stanowi obecnie obowiązkowego elementu kursu na prawo jazdy. Wielu kierowców musi zmierzyć się z tym wyzwaniem podczas pierwszej samodzielnej podróży samochodem. Wychodząc im naprzeciw, w 2021 roku Autostrada Wielkopolska zapoczątkowała program społeczno-edukacyjny, jakim jest Kurs jazdy na autostradzie. Dzięki niemu przyszli kierowcy, jeszcze przed otrzymaniem uprawnień do prowadzenia pojazdów, mają szansę zdobyć nowe umiejętności podczas jazdy autostradą i nauczyć się, jak pewnie i bezpiecznie poruszać się jazdy po tego typu drogach.

- Program Kurs jazdy na autostradzie jest jednym z ważniejszych projektów, jakie podejmujemy w dziedzinie edukacji kierowców. Nieustannie dbamy o ich bezpieczeństwo, inwestując w autostradową infrastrukturę. Wraz z rozszerzeniem zasięgu Kursu jazdy na autostradzie chcemy zwiększać świadomość i umiejętności kierowców w zakresie bezpiecznej jazdy po autostradach i wierzymy, że wspólnie z nowymi partnerami, których zaprosiliśmy do udziału w tej inicjatywie, ten cel osiągniemy - mówi Krzysztof Andrzejewski, członek Zarządu Autostrady Wielkopolskiej S.A. W program zaangażowało się już ponad 30 Ośrodków Szkolenia Kierowców z województw wielkopolskiego i lubuskiego oraz kilkuset kursantów. Ambasadorem Kursu jazdy na autostradzie jest Tomasz Czopik – znany polski kierowca rajdowy i promotor bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Ogólnopolski zasięg. Wiosną 2023 roku do Kursu jazdy na autostradzie dołączyli Gdańsk Transport Company, zarządca AmberOne Autostrady A1 Gdańsk – Toruń oraz Stalexport Autostrada Małopolska, zarządca autostrady A4 Katowice-Kraków. Większy zasięg programu umożliwi przyszłym kierowcom szkolenie w miejscowościach zlokalizowanych blisko koncesyjnych odcinków autostrad w Polsce. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych instruktorów, którzy posiadają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne doświadczenie w prowadzeniu pojazdów po polskich autostradach. - AmberOne Autostrada A1 z pełnym zaangażowaniem włącza się do programu Kurs jazdy na autostradzie. W naszej prowadzonej od 10. lat kampanii edukacyjnej Bezpieczeństwo, moje drugie imię priorytetowo traktujemy zwłaszcza praktyczne aspekty poprawiające bezpieczeństwo w podróży. Jesteśmy przekonani, że trening czyni mistrza, również mistrza kierownicy, dlatego mamy nadzieję na szeroki oddźwięk inicjatywy w pomorskich i kujawsko-pomorskich OSK - wyjaśnia Wojciech Mąkinia, Wiceprezes Zarządu Gdańsk Transport Company S.A.

Realizacja programu we współpracy z najlepszymi ośrodkami szkolenia kierowców (OSK) umożliwia kursantom odbycie praktycznych jazd po autostradzie już na etapie kursu przygotowującego do egzaminu na prawo jazdy. Taki kurs przewiduje cztery godziny jazdy szkoleniowej poza terenem zabudowanym. Współpracujące z autostradami szkoły nauki jazdy część tego czasu wykorzystują na praktyczne zajęcia na autostradzie. Co ważne, realizacja takich jazd w ramach kursu przygotowującego do egzaminu na prawo jazdy jest dla kursanta bezpłatna - koncesjonariusze zwalniają pojazdy współpracujących OSK z opłat za przejazd. Dzięki temu kursant zyskuje dodatkowe szkolenie i podnosi swoje umiejętności, a OSK poszerza ofertę szkoleniową. - Od lat organizujemy i wspieramy działania edukacyjne związane z bezpiecznym prowadzeniem pojazdów. Niedawno zrealizowaliśmy kampanię społeczną Jazda bez czytanki, zwracającą uwagę na problem używania przez kierowców telefonów komórkowych podczas jazdy. W programie Kurs jazdy na autostradzie widzimy szansę na zwiększenie bezpieczeństwa podróżujących, co ma szczególne znaczenie dla naszego regionu. Na Śląsku i w Małopolsce, jak w żadnym innym obszarze kraju, drogi szybkiego ruchu prowadzą przez dużą liczbę miejscowości o wysokim stopniu zagęszczenia ludności i krzyżują się licznie z innymi drogami. Brak umiejętności czy brawura za kierownicą mogą mieć bardzo dotkliwe konsekwencje dla życia i zdrowia, dlatego tak ważne jest budowanie świadomości i szlifowanie umiejętności kursantów - mówi Andrzej Kaczmarek, Prezes Zarządu Stalexportu Autostrady Małopolskiej S.A. 

Jak skorzystać. Aby zostać uczestnikiem programu, wystarczy z listy ośrodków szkolenia kierowców na stronie internetowej www.kursjazdynaautostradzie.pl wybrać ośrodek najbliższy swojego miejsca zamieszkania i odbyć w nim kurs. Termin rozpoczęcia jazd na autostradzie zależeć będzie od programu nauki realizowanego przez ośrodek szkolenia kierowców. Kurs jazdy na autostradzie realizowany jest przez zarządców koncesyjnych odcinków polskich autostrad, tj. Autostradę Wielkopolską (A2, Świecko-Konin), Gdańsk Transport Company (A1, Rusocin-Toruń) oraz Stalexport Autostradę Małopolską (A4, Katowice-Kraków). Na platformie online www.kursjazdynaautostradzie.pl kursanci, instruktorzy i właściciele ośrodków szkolenia kierowców, ale też kierowcy, którzy chcą jeszcze lepiej poznać środowisko autostradowe i udoskonalić swoje umiejętności jazdy po trasach szybkiego ruchu, znajdą wszelką niezbędną wiedzę. Uczestnikom programu udostępniono m.in.: teoretyczne i praktyczne informacje, jak zachowywać się na autostradzie, filmy instruktażowe pokazujące zasady poruszania się po autostradzie oraz materiały dydaktyczne niezbędne w procesie kształcenia realizowanym przez ośrodki szkolenia kierowców. Program zdobył duże uznanie także wśród kierowców, którzy już mają prawo jazdy, ale z różnych przyczyn nie czują się pewnie poruszając się po autostradach czy drogach ekspresowych. Obecnie jazdy doszkalające dla kierowców są kontynuowane we współpracy z ośrodkami doskonalenia techniki jazdy z miast zlokalizowanych w pobliżu Autostrady Wielkopolskiej, czyli między Świeckiem a Koninem. 

Kurs jazdy na autostradzie jest realizowany w ścisłej współpracy z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego w Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze i Toruniu. Patronat honorowy nad programem objęli: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marszałek Województwa Lubuskiego, Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezydent Miasta Poznania, Prezydent Miasta Katowice, Komendy Wojewódzkie Policji w Poznaniu, w Gorzowie Wielkopolskim oraz Gdańsku i Bydgoszczy.

Źródło: Autostrada Wielkopolska