Ogłoszenia

mDowód - szkolenie dla obywateli oraz urzędników

13 lipca 2023

mDowód - szkolenie dla obywateli oraz urzędników
- Na platformie szkoleniowej w zakładce „mObywatel” znajdziecie materiały szkoleniowe - instrukcje i filmiki, dzięki którym szybko zapoznacie się z nowościami w aplikacji mObywatel. Zależy nam na tym, żeby przeprowadzać użytkowników w procesie krok po kroku. Chcielibyśmy, żeby korzystanie z mDowodu było powszechne, żeby stało się regułą w sytuacjach formalnych. Dlatego udostępniliśmy bezpłatne szkolenia zarówno dla obywateli, jak i dla urzędników” - zachęca Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji [kliknij] (grafika: Ministerstwo Cyfryzacji)

Jutro (14 lipca br.) w życie wchodzi (poza wyjątkami) ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel (2023.1234 [kliknij]. W niej m.inn. przepis zrównujący mDowódOsobisty, którego aplikacja pojawi się w aplikacji mObywatel 2.0. Taką informację przekazaliśmy wczoraj [kliknij] i natychmiast pojawiło się bardzo wiele pytań i wątpliwości. Poniżej wyjaśnienia resortu cyfryzacji oraz zachęta do udziału w szkoleniu dla urzędników, przedsiębiorców, ale też obywateli.

Ministerstwo Cyfryzacji:

14 lipca wchodzi w życie ustawa o aplikacji mObywatel, na mocy której dowód tożsamości dostępny w mObywatelu zostaje zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym. To oznacza, że będzie można się nim posługiwać niemal we wszystkich sytuacjach formalnych. Jak zweryfikować tożsamość w aplikacji mObywatel? Materiały szkoleniowe znajdziecie na specjalnej platformie szkoleniowej udostępnionej przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Nie trzeba będzie nosić ze sobą dowodu osobistego w tradycyjnej formie - wystarczy, że wylegitymujemy się mDowodem. Przypominamy, że nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego - dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. Każdy obywatel będzie mógł wylegitymować się mDowodem, a urzędnicy będą musieli respektować ten dokument i umieć potwierdzić tożsamość osoby, która się nim posługuje.

Przypominamy, że mDowodem nie będziemy mogli posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach: 

- składając wniosek o nowy dowód osobisty, 

- przekraczając granicę kraju,

- załatwiając sprawy w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, m.in. w bankach (to będzie możliwe od 1 września br.).

Tu wciąż będzie trzeba wylegitymować się tradycyjnym dowodem osobistym.

Zachęcamy do udziału szkoleniach. - Materiały, które przygotowaliśmy, są podane w przystępny sposób, napisane prostym językiem, żeby każdy mógł się z nimi zapoznać i zacząć korzystać z nowych cyfrowych rozwiązań. Dzięki temu załatwienie sprawy w urzędzie, na poczcie, u notariusza czy w sądzie będzie dużo łatwiejsze. Wyjmujemy telefon i otwieramy apkę - nie musimy się martwić, że zapomnieliśmy dowodu i marnujemy czas czy czegoś nie załatwimy - wyjaśnia minister Janusz Cieszyński. 

Na [kliknij] platformie szkoleniowej w zakładce „mObywatel” znajdziecie materiały szkoleniowe - instrukcje i filmiki, dzięki którym szybko zapoznacie się z nowościami w aplikacji mObywatel. - Zależy nam na tym, żeby przeprowadzać użytkowników w procesie krok po kroku. Chcielibyśmy, żeby korzystanie z mDowodu było powszechne, żeby stało się regułą w sytuacjach formalnych. Dlatego udostępniliśmy bezpłatne szkolenia zarówno dla obywateli, jak i dla urzędników - dodł minister cyfryzacji. 

- Po zapoznaniu się z materiałami czeka na Was test ze znajomości aplikacji mObywatel. Jeśli poprawnie go rozwiążecie, otrzymacie certyfikat potwierdzający odbycie szkolenia. To fajna opcja szczególnie dla urzędników i przedsiębiorstw - pracownicy mogą sobie wydrukować certyfikat i powiesić w widocznym miejscu dając sygnał, że ta cyfrowa usługa weszła na stałe do ich działalności - wyjaśnił Janusz Cieszyński.  

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji