Przegląd prasy

Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy już 08. – informuje pełnomocnik resortu cyfryzacji

13 lipca 2023

Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy już 08. – informuje pełnomocnik resortu cyfryzacji
Michał Kalinowski, Pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. aplikacji mObywatel. Zastępca Dyrektora w Departamencie Usług Cyfrowych Ministerstwa Cyfryzacji odpowiedzialny min. za aplikację mObywatel oraz Usługi Zaufania. W przeszłości związany z PKO Bankiem Polskim, gdzie kierował zespołem usług dodanych w kanałach zdalnych, w którego zakres wchodziły również zagadnienia z eID oraz regulacji cyfrowych. Wcześniej kierował zespołem R&D ds. rozwoju technologii blockchain oraz pełnił rolę kierownika biznesowego z zakresu wdrażania usług z obszaru identyfikacji, trwałego nośnika informacji oraz e-Administracji (fot. Ministerstwo Cyfryzacji - mat. prasowe)

Polska Agencja Prasowa rozmawiała z pełnomocnikiem ministra cyfryzacji ds. aplikacji mObywatel - Michałem Kalinowski. Jednym z pytań były kwestie wokół zapowiedzianego nowego dokumentu mobilnego - tymczasowego elektronicznego prawa jazdy. Jego sensem jest umożliwieniem młodemu kierowcy - natychmiast po zdanym egzaminie pobranie stosownej aplikacji i już udział w ruchu drogowym. Kiedy się pojawi? - W sierpniu w aplikacji mObywatel pojawi się nowy dokument mobilny - tymczasowe elektroniczne prawo jazdy, które po zdaniu egzaminu będzie dostępne do pobrania w aplikacji - powiedział pełnomocnik ds. aplikacji mObywatel.

- W sierpniu w aplikacji mObywatel pojawi się nowy dokument mobilny - tymczasowe elektroniczne prawo jazdy, które po zdaniu egzaminu będzie dostępne do pobrania w aplikacji. Czyli zdaję egzamin - dostaję prawo jazdy tymczasowe w apce i mogę wsiadać za kierownicę. Obecnie jest tak, że najpierw musimy mieć wydany plastikowy dokument i dopiero wtedy użytkownik ma możliwość pobrania go z rejestru CEPiK do swojej aplikacji - wyjaśnił Kalinowski. I kontynuował: - 14 lipca wchodzi w życie ustawa o aplikacji mObywatel. Od dnia, w którym zacznie obowiązywać ustawa, nowy mObywatel 2.0 będzie już dostępny dla wszystkich. W zależności od ustawień w telefonie, stara wersja mObywatela albo zaktualizuje się sama, albo trzeba będzie samemu ją zaktualizować” - wyjaśnił Michał Kalinowski.

Aplikacja będzie dostępna w sklepach Google Play oraz App Store. Zaktualizuje się sama, gdy telefon będzie miał ustawioną automatyczną aktualizację aplikacji. W innym przypadku po wejściu do sklepu i odnalezieniu aplikacji będzie możliwość naciśnięcia opcji aktualizuj. W trzecim rozwiązaniu po wejściu w aplikację aktualizacja zostanie wymuszona. (jm)

Źródło: PAP