Redakcja portalu Onet.pl opublikowała dziesięć kryteriów, których znajomość jest niezbędna kandydatowi na kierowcę do wyboru najlepszego ośrodka szkolenia. Postawione zostało pytanie - Jak wybrać tę, która przygotuje nie tylko do egzaminu, ale nauczy bezpiecznego korzystania z dróg? Okazuje się, “że poziom szkolenia kursantów w Polsce nie jest zadawalający, a niektóre dane dotyczące sposobu szkolenia i wiedzy kursantów budzą ogromne obawy” - czytamy. I w konkluzji: Wniosek jest jeden, nauka bezpiecznej jazdy i przygotowanie do egzaminu powinny iść w parze, trzeba tylko chcieć nauczyć i umieć to zrobić. Dlatego ważne jest poszukiwanie nowych metod pozwalających młodym kierowcom radzić sobie na coraz bardziej zatłoczonych ulicach i ważne jest też, by właściwie wybrać szkołę, w której będziemy uczyć się prowadzić samochód. Poniżej przedmiotowe 10. kryteriów – czy może coś chcielibyście Państwo dodać? Skomentować? Ocenić?
10 kryteriów wyboru dobrej szkoły jazdy wg redakcji portalu Onet.pl
1.Zwróć uwagę na cenę. Dobry kurs za 899 zł to tak jak dobra szynka za 9,99. Jakość musi kosztować. Tanie kursy to oszczędność na instruktorach, paliwie oraz dodatkowe ukryte koszty.
2.Należy sprawdzić, czy szkoła lub instruktor mają uprawnienia do prowadzenia nauki jazdy. Przykład z Legnicy, gdzie ponad 500 osób może stracić prawo jazdy, bo szkoła nie miała uprawnień, jest na to najlepszym dowodem. Ewidencja znajduje w stosownym urzędzie powiatowym lub miejskim.
3.Przed rozpoczęciem kursu koniecznie należy przeczytać regulamin danej szkoły, aby uniknąć dodatkowych kosztów takich jak obowiązkowe dokupienie 10 godzin jazdy.
4.Sprawdzić w regulaminie, czy szkoła organizuje egzamin wewnętrzny, a jeżeli tak, to czy jest on bezpłatny.
5.Sprawdzić, czy są ograniczenia ilości kilometrów pokonywanych w trakcie jazdy. Niektóre szkoły zastrzegają sobie limit, np. 10 czy 15 km jazdy w trakcie jednej godziny nauki.
6.Sprawdzić dostępność placu manewrowego i stan techniczny, i wiek samochodów.
7.Trzeba sprawdzić, jak i przez kogo prowadzone są zajęcia teoretyczne. Bywa, że zajęcia te są prowadzone przez osoby bez predyspozycji pedagogicznych, przez co są nudne i monotonne, trudno podczas nich się czegoś nauczyć. Szkolenie z pierwszej pomocy powinno być przeprowadzane “na żywo", a nie z płyty. Trudno nauczyć się ratować ludzi bez trenowania na podstawie filmu instruktażowego.
8.Czy szkoła kształci kursantów w różnych warunkach, w korku i na drodze szybkiego ruchu, w dzień i po zmroku. Te elementy z pewnością wpłyną na bezpieczeństwo w trakcie jazdy już po egzaminie.
9.Należy sprawdzić, jak duże doświadczenie ma instruktor, od jak dawna jest na rynku i jaki poziom zdawalności mają jego uczniowie. Trzeba sprawdzić opinie tych, którzy z usług tej szkoły już korzystali. Co sądzą o szkoleniu i o instruktorach.
10.Zapytaj o możliwość tzw. jazd obserwacyjnych. Polegają one na jeździe w samochodzie szkoleniowym jako pasażer. Daje to możliwość sprawdzenia kompetencji instruktora, sposobu jego komunikowania się z kursantem. Takie jazy nie powinny być płatne.