Przegląd prasy

Czy wstrzymanie budowy ODTJ to niegospodarność?

21 sierpnia 2017

Czy wstrzymanie budowy ODTJ to niegospodarność?
„Gazeta Polska Codziennie” - Klaudia Dadura: „Częstochowski WORD z ponad milionem strat”

„Gazeta Polska”, a za nią inne dzienniki, stacje radiowe i telewizyjne informowały w piątkowy poranek: „Częstochowski WORD z ponad milionem strat”. Dyrektor WORD-u - Maciej Wawrzkiewicz [powołany w 2008 r. – przyp. red.] - miał m.in. kupić hotel za cenę ponad dwukrotnie przewyższającą jego wartość. Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Częstochowie. Cenę hotelu, który zakupił ośrodek za 2,1 mln zł, oszacowano na podstawie zlecenia kupującego. Jego rzeczywista wartość to 995 tys. zł czytamy w newsach dnia. Dla rzetelności informacji uzupełnijmy ją o fakt, że kontrolę NIK rozpoczęto w styczniu i zakończono w lutym br., czyli pół roku temu. Tymczasem trwa postępowanie wyjaśniające „w sprawie”. Dlaczego sprawę w mediach podjęto 18 sierpnia br.? Tego nie wiemy. O komentarz, też w sprawie, poprosiliśmy dyrektora WORD w Częstochowie Macieja Wawrzkiewicza. Potwierdził trwające postępowanie. Mówił, iż przekazuje policji wszelkie wymagane dokumenty, natomiast sam jeszcze nie był przesłuchiwany, nie był proszony o złożenie wyjaśnień. - Śledztwo w sprawie niedopełnienia przez dyrektora obowiązków nad sprawowanym majątkiem i narażenie WORD w Częstochowie na stratę nie mniej niż 1 mln 100 tys. zł prowadzimy od kwietnia tego roku. Niedawno postępowanie zostało przedłużone do końca października. Przesłuchiwani są kolejni świadkowie, w tym rzeczoznawcy, którzy wyceniali nieruchomości kupowane na mocy decyzji dyrektora - mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, prokurator Tomasz Ozimek. Sam dyrektor Wawrzkiewicz komentuje: - Hotel z przeznaczeniem na biuro zakupiony został zgodnie z wyceną. Dzisiaj są dwie, właśnie ta, według której dokonany został zakup i druga - tej dyrektor nie widział - wycena przygotowana przez rzeczoznawcę powołanego przez NIK. Dyrektor odmówił szczegółowego komentarza w tej sprawie uzasadniając: - Na wycenach rzeczoznawców majątkowych nie znam się.

Hotel zakupiono, aby uzyskać powierzchnię pod budowę Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy. Sprawa budowy ODTJ przedłuża się w czasie, wraz ze zmianą terminów prac nad CEPiK 2.0. ODTJ miał być sfinalizowany w pierwszym etapie do końca października 2014 r., a zakończone prace zaplanowano na 2020 r. Przepisy zmieniano już kilkakrotnie. Dodajmy, iż według stanu prawnego na dzień dzisiejszy nie jest oczywistą sprawa wykorzystywania ODTJ. Projekt znowelizowanej ustawy o kierujących pojazdami nie jest przygotowany. Jakie będą zmiany? Tego dowiemy się po publikacji tekstu. Kiedy publikacja nastąpi? Nie wiemy. Dyrektor Wawrzkiewicz podsumowuje: - Budowa ODTJ jest odsuwana w czasie w związku ze zmianami przepisów. Nie chcemy inwestować dużych pieniędzy w budowę czegoś, co potencjalnie nie będzie przynosiło zysku. To byłaby niegospodarność! Z budynkiem byłego hotelu to sprawa zupełnie inna. Tu inwestycja niewielka. Za chwilę ogłosimy przetarg, aby podjąć prace adaptacyjne.

Trudno ocenić racje, trudno odpowiedzieć na stawiane pytania. Jednak jest jedna informacja, której oczekują zainteresowani. Otóż, w ostatnich dniach lipca Jerzy Szmit, w imieniu ministra infrastruktury i budownictwa, odpowiadając na interpelację poselską informował: - Z uwagi na fakt, że prace Zespołu [zespołu doradczego powołanego przy ministrze - przyp. red.] nadal trwają, a jednocześnie nie stworzono planu pracy Zespołu, w chwili obecnej nie jest możliwe określenie terminu podjęcia w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa wiążących decyzji, a także zakresu projektowanych zmian. Projekt ustawy, po wypracowaniu jego ostatecznego kształtu, zostanie przekazany w ramach obowiązującej procedury legislacyjnej do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Czyli nikt nie wie jaka przyszłość czeka wybudowane i te projektowane ODTJ? (jm)