Przegląd prasy

Dobry kierowca w każdym wieku

8 kwietnia 2013

 

d80e42bcc95508da895cdf0afacacddb80f4ed30(Fot.: PD@N 461-1jm)

 

Do najbardziej krytykowanych należą zwykle niedoświadczeni młodzi kierowcy, oraz ci najstarsi, o których mówi się nawet, że nie powinni już prowadzić pojazdów z uwagi na stan zdrowia. W rzeczywistości to nie wiek, ale poziom niektórych zdolności umysłowych ma największy wpływ na sprawność kierującego. Dobrą formę można zdobyć i utrzymać w każdym wieku, a instruktor może pomóc swoim młodym kursantom lepiej przygotować się do uczestnictwa w ruchu drogowym.

Największym wrogiem początkującego kierowcy jest stres. Osoba niepewna swoich świeżo nabytych umiejętności obawia się każdego trudniejszego manewru, czy większego skrzyżowania. Jeśli nawet zachowuje pewność siebie na co dzień, w sytuacji niespodziewanego zagrożenia na drodze może spanikować. W takich chwilach można zwykle polegać wyłącznie na wyrobionych odruchach i zdolnościach umysłowych, warto wiec zadbać o dobre przygotowanie pod tym względem.

Komputerowy trening mózgu umożliwia młodym ludziom ćwiczenie tych cech, które bardzo przydają się na drodze. Dobra zdolność koncentracji uchroni kierowcę przed drogowym gapiostwem i ułatwi mu przewidywanie, a świetna orientacja przestrzenna umożliwi mu szybkie wykonanie trudnego manewru gdy to konieczne. Młodzi kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość, jeżdżą dynamicznie i nieostrożnie, bagatelizując niebezpieczeństwo. Taka jazda wymaga bardzo wyostrzonych zmysłów i wysokiego poziomu zdolności umysłowych. Jeśli rozwiną swój umysł zawczasu, będą mieli większe szanse uniknąć wypadków i poczują się za kierownicą pewniej.

Instruktor może też służyć radą kierowcom z bardzo długim stażem, którzy narzekają na postępujące z wiekiem obniżenie sprawności zmysłów i kłopoty z dobrą orientacją w przestrzeni, są też częściej przemęczeni, a przez to słabiej się koncentrują. Badania dowodzą, że regularny trening umysłowy umożliwia osobom starszym zachowanie pełnej sprawności bardzo długo, a także jej odbudowanie po latach zaniedbań. Stosowany jest zarówno profilaktycznie, jak i w ramach rehabilitacji. Kto chce dłużej pozostać sprawnym i bystrym za kółkiem, nawet w późnym wieku, powinien regularnie ćwiczyć umysł. Na emeryturze, po zakończeniu nauki i pracy zawodowej, często rozleniwiamy się pod tym względem.

Instruktorzy, którzy chcieliby wzmocnić wybrane zdolności umysłowe u swoich kursantów, przyjaciół i starszych członków rodziny, mogą polecić im trening komputerowy na portalu http://www.szarakomorka.pl/ Regularne ćwiczenie spostrzegawczości, koncentracji i logicznego myślenia ułatwią kierowcy w każdym wieku sprawne i bezpieczne poruszanie się po drogach.