Ostatnie 10 lat to okres ogromnego postępu technologicznego w budowie i osiągach nowoczesnych samochodów. Postęp jest niezwykle szybki, jednak większość kierowców nie zmieniła stylu jazdy. W naszym kraju Polskie Stowarzyszenie Motorowe opracowało i wdrożyło program szkoleniowy “Ekokierowca”. W tym celu przeszkoliło i certyfikuje trenerów z 10 zrzeszonych w skali kraju ośrodków szkoleniowych. Główna wiedza przekazywana na takich szkoleniach dotyczy zmniejszenia kosztów eksploatacji pojazdu, zmniejszenia emisji spalin, zredukowania natężenia hałasu oraz, co wydaje się najistotniejsze - zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ekokierowca – jak analizuje Onet.pl MOTO - to bez dwóch zdań także bezpieczny kierowca. Pozbycie się złych nawyków podczas codziennej jazdy po naszych drogach skutkuje, co naturalne, mniejszą liczbą wypadków. Warto zaznaczyć, że nie musimy wcale zmniejszać średniej prędkości, z jaką się poruszamy. Zasady są proste i przejrzyste. Gdy jedziemy spokojnie i płynnie, to jednocześnie powodujemy mniejsze zagrożenie na drodze. Jednocześnie uzyskujemy mniejsze zużycie paliwa, czyli przyczyniamy się do mniejszej emisji spalin do środowiska naturalnego. Według zasad ekologicznej jazdy mamy unikać szarpanej jazdy, prowadzić samochód w sposób płynny i niechaotyczny. Wynika z tego zachowywanie większych odstępów od poprzedzających nas pojazdów, wystrzeganie się postaw nieprzewidywalnych czy też wyprzedzanie w tzw. wąskich lukach, które wymagają od nas gwałtownego przyspieszania i hamowania. Na szkoleniach z ekologicznej jazdy jesteśmy także uczeni dokładniejszej obserwacji zachowania uczestników ruchu drogowego.
Przykazania ekologicznego kierowcy:
- Szybka agresywna jazda zmusza do częstszego gwałtownego hamowania i przyspieszania. Zwiększa się znacznie zużycie paliwa. Unikaj szarpanej jazdy!
- Unikaj i nie prowokuj nerwowych i agresywnych sytuacji na drodze.
- Staraj się utrzymywać obroty silnika na poziomie 1 500-2 500 obr./min
- Hamuj silnikiem, nie wrzucaj biegów na luz. Oszczędzisz nie tylko paliwo, ale i układ hamulcowy!
- Wyłączaj silnik, jeżeli przewidujesz postój dłuższy niż 30-60 sekund.
- Co najmniej raz w miesiącu sprawdzaj ciśnienie powietrza w oponach. Zbyt niskie ciśnienie zwiększa zużycie opon, paliwa i pogarsza właściwości jezdne samochodu.
- Planuj podróż tak, aby ominąć zakorkowane odcinki ulic, roboty drogowe, itp.
- Pozbądź się zbędnego obciążenia.
- Bagażnik dachowy czy uchwyt na rowery, zwiększają opór aerodynamiczny samochodu, a tym samym zużycie paliwa. Demontuj je, kiedy nie są używane.
Filozofia eco-drivingu narodziła się około 10 lat temu, a za jej ojczyznę uznaje się Finlandię. Bardzo szybko stała się popularna w innych krajach skandynawskich i krajach Europy Zachodniej. Ideą przewodnią eco-drivingu jest zrównoważony i płynny styl prowadzenia samochodu.