Przegląd prasy

Jazda autostradami w szkoleniu i na egzaminie?

20 czerwca 2016

bdf49ac6f4645857ddf1ed4614efb3e5e12ca2d1

(541-76)

Dziennik “Rzeczpospolita” podejmuje temat potrzeby szkolenia kandydatów na kierowców na drogach szybkiego ruchu, ale też na nich egzaminu państwowego. Na naszych łamach temat wzmiankowaliśmy przy okazji dyskusji w sprawie potrzeby poprawy jakości szkolenia, także podczas Kongresu Instruktorów i Wykładowców Nauki jazdy. I tutaj redakcja “Rzeczpospolitej” przywołuje opinie instruktorów i egzaminatorów, którzy wskazują na potrzebę szybkich zmian w szkoleniu kierowców i przede wszystkim działań zmierzających do poprawy umiejętności jazdy autostradami przyszłych kierowców. “Polscy kierowcy nie potrafią poruszać się autostradami - uważa policja. Dowód? Rośnie liczba mandatów wystawianych za przejazd szybkimi drogami. Nie pomagają policyjne akcje: “Lewy pas" czy “Bezpieczna autostrada". Tylko za przekroczenie prędkości na autostradach w 2015 r. ukarano 43 proc. kierowców. To o 8 proc. więcej niż rok wcześniej. - To zdecydowanie za dużo - uważa Łukasz Waligóra z radomskiej drogówki.” Jakie “grzechy” najczęściej popełniają kierowcy właśnie na autostradach? A tu: zbyt szybka jazda; nieprawidłowe zawracanie i wyprzedzania, jazda pod prąd, niezachowanie bezpiecznej odległości, zatrzymywanie się, wjazd na nią pojazdami nieuprawnionymi - rowerami, skuterami... Opinię o tych nieumiejętnościach Polaków podtrzymuje także Rzecznik Instruktorów i Wykładowców Nauki Jazdy - Tomasz Matuszewski, który powiedział: “- W latach 90. wśród pytań testowych na prawo jazdy 20 dotyczyło podróży po autostradzie i zaledwie jedno zadania praktycznego związanego z poruszaniem się po niej. Czas to zmienić. Kiedyś nie było autostrad, teraz oddawane są kolejne odcinki, rośnie więc zagrożenie - uważa Tomasz Matuszewski. Postęp wymusza zmiany w szkoleniu kierowców.” Tę swoistą lukę próbują zapełnić ośrodki doskonalenia techniki jazdy oferując zajęcia specjalne z tzw. “jazdy autostradą”.

Ciekawi jesteśmy Państwa opinii co do potrzeby prowadzenia szkoleń praktycznych i egzaminu na autostradach – czekamy na opinie, które będziemy publikowali. Prosimy też o odpowiedź na zadane pytanie:

SONDA: Czy Pani/Pana zdaniem jest potrzebne szkolenie i egzaminowanie kandydatów na kierowców w zakresie umiejętności jazdy autostradą?

Tak

Nie

Nie mam zdania