Przegląd prasy

Jechał „korytarzem życia”! Jest wyrok!

7 marca 2019

Jechał „korytarzem życia”! Jest wyrok!
- Dzisiaj mówimy o pozytywnych efektach rozwiązań, które pragniemy wprowadzić w życie. Dzisiaj nie mówimy o karach. Stawiamy przede wszystkim nacisk i generalną uwagę na informację, na edukację w tym zakresie, na zwiększenie świadomości kierowców, że każdy z nich poruszając się drogą ekspresową czy autostradą, może stać się ofiarą wypadku drogowego i może oczekiwać pomocy. Nie mówimy dzisiaj o karach, mówimy o edukacji, mówimy o powszechnej świadomości. Mamy nadzieję, że wytworzymy mechaniczne wręcz zachowania kierowcy – podkreślał minister Andrzej Adamczyk w kwietniu 2018 r. (fot. Jolanta Michasiewicz)

Zdarzenie było następujące: w niedzielę, 14 października 2018 r. po godzinie 17.00 na trasie ze Szczawnicy do Krościenka nad Dunajcem mężczyzna kierujący pojazdem marki Maserati, aby ominąć korek poruszał się za jadąca na sygnale karetką pogotowia - czyli za pojazdem uprzywilejowanym, który uczestniczył w akcji ratowania życia i zdrowia ludzkiego. Kierowcy uwagę zwrócił kierujący karetką. Niestety mężczyzna kontynuował jazdę utworzonym korytarzem życia. Ponadto kierujący niejednokrotnie stworzył zagrożenie bezpieczeństwa dla pojazdów jadących z naprzeciwka, których kierujący próbując włączyć się do ruchu po przejechaniu pojazdu uprzywilejowanego zmuszeni byli gwałtownie hamować. Policjanci podjęli poszukiwanie kierowcy maserati, ustalili, iż jest nim 46-letni mieszkaniec powiatu nowotarskiego. Znaleziono także świadków zdarzenia. Zebrano dowody. Sprawę skierowano do sądu.

W ostatnich dniach lutego 2019 r. zapadł wyrok: za naruszenie obowiązku jazdy blisko prawej krawędzi jezdni, zakazu wyprzedzania na skrzyżowaniu, zakazu wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego w obszarze zabudowanym oraz cofania na moście, za zajmowanie więcej niż jednego wyznaczonego na jezdni pasa ruchu, niezastosowanie się do znaku C-9, niezastosowanie się do poleceń wydawanych przez osoby uprawnione do kontroli ruchu drogowego oraz spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym innym niż kolizja, sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 8 miesięcy oraz karę dodatkową tj. obciążył kierowcę kosztami postępowania sądowego i grzywną w kwocie 1500 złotych.

Porażające jest tutaj głupota i cwaniactwo. Mandat powinien wynieść 10 tys. zł i więcej - apelują internauci. Szacunek dla policjantów za egzekwowanie prawa. Tacy kierowcy nie mogą być bezkarni! Zdarzeń jak przywołane powyżej niestety mamy wiele. W ostatni piątek na autostradzie A4, niedaleko Strzelec Opolskich. Czy jednak nie brakuje tutaj jasnych regulacji prawnych oraz surowych kar, a także skutecznej edukacji? Cieszy fakt, iż resort infrastruktury mówi o skutecznej edukacji kierowców, że zapowiada wprowadzenie korytarzy życia do kodeksu drogowego. Kiedy? W Europie takie przepisy działają od lat. (jm)