Przegląd prasy

Kierowców wystraszyła nieuchronność kary?

28 grudnia 2023

Kierowców wystraszyła nieuchronność kary?
„Nawet 400 mln zł więcej wpłynie do państwowej kasy z mandatów karnych niż w roku ubiegłym - wzrosła ich ściągalność, bo kierowców wystraszyła nieuchronność kary. Od początku tego roku do 1 grudnia uiściliśmy rekordową kwotę 1 mld 169 mln 639 tys.” - informuje i ocenia dziennik „Rzeczpospolita” [kliknij] (fot. screen)

Przygotowując przegląd prasy zatrzymaliśmy się na interesującym tekście ilustrującym odnotowaną w 2023 r. znaczącą poprawę ściągalności mandatów. Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita” nawet 400 mln zł więcej wpłynie do państwowej kasy z mandatów karnych niż w roku ubiegłym - wzrosła ich ściągalność, bo kierowców wystraszyła nieuchronność kary [kliknij].

Zacytujmy kilka cyfr, które udostępnił dziennik „Rzeczpospolita”: „Od początku tego roku do 1 grudnia uiściliśmy rekordową kwotę 1 mld 169 mln 639 tys. zł kar z tytułu mandatów karnych wystawionych głównie przez policję, a więc za wykroczenia drogowe – wynika z danych Ministerstwa Finansów dla „Rzeczpospolitej”. Wystawiono ich już ponad 3,8 mln. W całym ubiegłym roku zapłaciliśmy fiskusowi „zaledwie” 903 mln 375 tys. 238 zł kar za 4 mln 329 tys. mandatów wystawionych na kwotę 1 mld 415 mln zł. Różnica w ściągalności za ubiegły rok wyniosła więc aż pół miliarda złotych. W tym roku, do grudnia różnica wynosi tylko 97 mln zł.”. I dalej redakcja analizuje skąd ta znacząca zmiana. Otóż zdecydowanie ta tendencja była wynikiem zmiany prawa, które datę rozpoczęcia naliczana tzw. punktów karnych określa na dzień zapłaty mandatu. Kierowcy decydują się na kursy redukujące punkty, chcą się ich pozbyć już nie zwlekają z zapłatą. Anna Zielińska z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego ocenia, iż „wzrost ściągalności mandatów karnych, wystawionych przez policjantów ruchu drogowego, może wynikać z kilku powodów. - Po pierwsze, od 2018 roku kierowcy mają możliwość natychmiastowej zapłaty mandatu poprzez karty płatnicze lub kod BLIK, co ułatwia regulowanie zobowiązań finansowych bezpośrednio po otrzymaniu kary. Po drugie, radiowozy policyjne wyposażone są w terminale, umożliwiające dokonywanie płatności. Po trzecie, wielu kierowców decyduje się na uregulowanie mandatu bez zbędnej zwłoki, co wynika z wyznaczonych 7 dni na dokonanie płatności - wymienia Anna Zielińska z ITS. W latach poprzednich budżet państwa tracił rocznie nawet 100 mln zł z tytułu przedawnionych mandatów karnych, a płacił je zaledwie co drugi ukarany. Od kilku lat resort finansów stara się uszczelnić system m.in. zautomatyzowano proces obsługi wystawiania i wysyłania pism do ukaranych, zautomatyzowano proces zajęć rachunków bankowych i poszukiwania majątku. Wprowadzono także możliwość płacenia przez cudzoziemca mandatu na miejscu kartą płatniczą”.