Przegląd prasy

Kierunkowskaz - narzędzie komunikacji na drodze

23 września 2012

 

9d3e0839bc8f3421c6c93447a958cebf83ce74db

(Fot.: PD@N 449-68jm)

Kierunkowskazy służą zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze - kierowcom i innym uczestnikom ruchu. Pozwalają na komunikowanie zamiarów i informowanie o manewrze, jaki planujemy wykonać. Mimo tego wciąż bardzo wielu kierowców nie włącza kierunkowskazów podczas zmiany pasa ruchu, a nawet skręcania.

Brak sygnalizowania kierunkowskazem manewru, który zamierzamy wykonać, nie jest jedynym błędem. Ważne jest nie tylko to, by kierunkowskazów używać, ale by używać ich odpowiednio–podkreśla Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Jeśli włączymy kierunkowskaz zbyt wcześnie, na przykład przed minięciem ostatniego skrętu przed drogą, w którą zamierzamy wjechać, możemy zmylić innych użytkowników ruchu i doprowadzić do wypadku. Zasygnalizowanie manewru zbyt późno może być identyczne w skutkach, ponieważ nie zostawimy innym uczestnikom ruchu czasu na reakcję.

Niektórzy kierowcy uważają, że jeśli są na drodze z pierwszeństwem i na skrzyżowaniu skręcają pozostając na drodze głównej, to nie muszą sygnalizować manewru. To niebezpieczny błąd – zawsze powinno się sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu i wyłączać kierunkowskaz od razu po wykonaniu manewru.

Kierunkowskazy są niezwykle istotne również z powodu tzw. martwego pola. Jeżeli mamy zwyczaj sygnalizowania manewru, jaki zamierzamy wykonać, to nawet jeśli nie dostrzegliśmy auta w lusterku, minimalizujemy ryzyko wypadku, ponieważ włączony kierunkowskaz ostrzeże innych kierowców, że zamierzamy wykonać manewr – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault