Przegląd prasy

Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z siedzibą w Katowicach

9 listopada 2022

Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z siedzibą w Katowicach
Przemawia Krzysztof Przybylski dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach (wcześniej wicedyrektor placówki). Powołany w miejsce Janusza Freitaga, którego 19 października br. zarząd wojewódzka śląskiego odwołał ze stanowiska. Rzecznik Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego Sławomir Gruszka informował, że powodem tej decyzji była utrata zaufania, w związku z niedopilnowaniem kluczowej inwestycji. (fot. Patryk Pyrlik / UMWS)

W dniu wczorajszym w Katowicach przed siedzibą Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego została podpisana umowa dotycząca utworzenia Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KCBRD). Jak się dowiadujemy ma to być ogólnopolski, nowoczesny, wyspecjalizowany ośrodek edukacyjno-szkoleniowy, podejmujący działania dla poprawy brd, a jednocześnie instytucja opiniotwórcza z zakresu bezpiecznych rozwiązań komunikacyjnych.

- Centrum będzie w kompleksowy sposób edukować, szkolić i zapobiegać groźnym zjawiskom na naszych drogach informował - Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego, przewodniczący Wojewódzkiej Rady BRD. - Ta inwestycja na pewno przyniesie poprawę świadomości sytuacyjnej na drodze w różnych obszarach. Dzieci, młodzież, osoby dorosłe będą mogły tu kształcić się widzieć więcej, dostawać ten bodziec sytuacyjny, jak zachowywać się w różnych sytuacjach na drodze, bo to są ułamki sekund, a często w tym momencie nasze życie potrafi wywrócić się do góry nogami w parę sekund" - dodał Chełstowski. Zastępca komendanta wojewódzkiego policji inspektor Dominik Łączyk ocenił, że taka instytucja, skupiając kompetencje związane m.in. ze szkoleniami kierowców pojazdów ratunkowych, pozwoli zaoszczędzić znaczne siły i środki. Podkreślał znaczenie doskonalenia funkcjonariuszy na co dzień używających pojazdów uprzywilejowanych. Policjant podkreślał też znaczenie przyszłej placówki jako jednostki naukowo-badawczej, współpracującej ze śląskimi uczelniami i instytutami, opiniującej rozwiązania komunikacyjne i drogowe. Obok edukacji i wychowania komunikacyjnego dzieci i młodzieży, placówka będzie miała z zadania prowadzenie specjalistycznych szkoleń doskonalących technikę jazdy, ośrodkiem szkoleniowym dla kierowców zawodowych transportu drogowego, służb ratunkowi i innych użytkowników dróg. Ma być jednostką odpowiedzialna za opracowywanie programów edukacji drogowej, wdrażanie metod szkolenia.

Wartość inwestycji jest szacowana na 8,5 mln zł. Placówka ma powstać w ciągu roku. Na KCBRD ma zostać zaadaptowany jeden z istniejących obiektów WORD przy ul. Francuskiej 78. Zakres prac budowlanych będących przedmiotem podpisanej umowy oszacowano na ok. 6,82 mln zł netto. Jak informuje PAP - mają być finansowane z budżetu Ośrodka. W jednej z części kompleksu obiektów Ośrodka mają znaleźć się sala konferencyjna, sale szkoleń, laboratorium psychotechniczne, stanowiska szkoleniowe wyposażone w symulatory i stanowiska do zajęć wychowania komunikacyjnego dla dzieci i młodzieży. Na zewnątrz zaplanowano infrastruktury szkoleniowe w postaci m.in. odwzorowania przejazdu torowego, miasteczka ruchu drogowego, placu do zajęć praktycznych z doskonalenia techniki jazdy dla kierowców i służb ratunkowych, a także stanowiska symulacji jazdy i zdarzeń drogowych. (jm)