Przegląd prasy

Na bramkach autostradowych szybciej

15 lipca 2014

d5dfe61c504ca30ada29dd5e70de3e20ef5b493c

7d5a7a5456e0692ae0aae39dcde317b0ec1aa5ee

8b4377d75e472861ab280baae11f4392e2038c99

Francuzi z wydzielonych bramek korzystają od lat, nie ma tam kolejek, przepustowość okazała się wzorcowa

(498-24-26 fot. jola michasiewicz)

Od 15 lipca Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiedziała wprowadzenie ułatwień dla posiadaczy urządzeń viaAUTO. Na odcinkach autostrad A2 i A4, zarządzanych przez GDDKiA, postanowiono wydzielić specjalne pasy szybkiej płatności, na których będzie można wnosić opłaty za przejazd wyłącznie elektronicznie (za pośrednictwem usługi viaAUTO). Usługa viaAUTO to alternatywny sposób wnoszenia opłat za przejazd odcinkami autostrad (A2 i A4) zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Jest ona dostępna od 1 czerwca 2012 roku na odcinku autostrady A2 (Konin - Stryków) oraz A4 (Bielany Wrocławskie - Sośnica). Tak więc kierowcy pojazdów osobowych korzystający z elektronicznego systemu viaAUTO mogą już korzystać z ułatwionych przejazdów specjalnymi bramkami, ominą korki. Przepustowość nowego rozwiązania ma byś dwukrotnie wyższa (dzisiaj już 300 samochodów na godzinę). Usprawniającym ruch ma tyć także zastosowane nowe oznakowanie tuż przed bramkami, a także oznakowania wyprzedzające.

Przypomnijmy, iż docelowo Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju chce zlikwidować bramki na tych autostradach, które generują duże koszty. Obok straconego czasu w korkach, te koszty obejmują m.in. zatrudnienie osób do obsługi kierowców oraz niższe od możliwych przychody operatorów dróg z powodu niższej przepustowości autostrad. Według raportu Audytela i Centrum Analiz Transportowych i Infrastrukturalnych zastąpienie systemu manualnego elektronicznym przyniosłoby polskiej gospodarce 15 mld zł oszczędności do 2025 roku. Na razie rząd nie zdecydował jeszcze, jakie będą szczegółowe rozwiązania w planowanym systemie elektronicznego poboru opłat.

 

Jak działa viaAUTO. Każdy użytkownik autostrady, poruszający się samochodem o DMC do 3,5 tony, zamiast płatności manualnej może wybrać usługę elektroniczną. Pozwala ona na uiszczenie opłaty za autostradę bez zatrzymywania się: wystarczy zwolnić, podjechać pod szlaban i przejechać, gdy ten automatycznie się otworzy. Od 15 lipca GDDKiA udostępni kierowcom pojazdów osobowych specjalny pas szybkiej płatności, który będzie oznaczony kolorem pomarańczowym. W założeniu to ułatwienie ma skłonić wielu kierowców do wypróbowania usługi, dzięki której można ominąć czasochłonną procedurę opłaty manualnej. Urządzenie viaAUTO instaluje się na przedniej szybie, za lusterkiem wstecznym, i w odróżnieniu od pojazdów ciężarowych, można je przenosić między pojazdami.

Promocja cenowa urządzeń viaAUTO. W okresie promocyjnym (4 lipca – 31 sierpnia) urządzenie viaAUTO będzie dostępne w specjalnej cenie – 100 zł wraz z bezpłatnym doładowaniem o wartości 50 zł. “Dla każdego, kto zdecyduje się na zakup urządzenia w promocji będzie to oszczędność rzędu 85 zł, ponieważ w normalnej dystrybucji viaAUTO bez doładowania kosztuje 135 zł” informuje Dorota Prochowicz – rzecznik projektu viaTOLL. Szczegółowe informacje na temat usługi viaAUTO oraz lista punktów dystrybucji znajduje się na stronie internetowej www.viatoll.pl, w niebieskiej zakładce poświęconej płatności elektronicznej dla pojazdów osobowych.