Przegląd prasy

Nie ignoruj przepisów ruchu drogowego – ŻYJ!

21 października 2019

Nie ignoruj przepisów ruchu drogowego – ŻYJ!
NIE IGNORUJ PRZEPISÓW RUCHU DROGOWEGO - ŻYJ! Warszawa-Torwar, 18.10.2019 [kliknij] (od lewej: Wojciech Pasieczny, Zenon Martyniuk, Alvin Gajadur (fot. Jolanta Michasiewicz)

Prewencja - najlepszy sposób na bezpieczeństwo, to hasło Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Swój cel realizują m.in. organizując imprezy szkoleniowo-artystycznych. I taka właśnie - pod hasłem: NIE IGNORUJ PRZEPISÓW RUCHU DROGOWEGO - ŻYJ! - odbyła się 18 października br., tradycyjnie w hali stołecznego WS COS TORWAR przy ul. Łazienkowskiej 6a.

Tradycyjnie, albowiem w latach poprzednich właśnie tu odbywały się wszystkie kolejne edycje spotkania BEZPIECZNIE - CHCE SIĘ ŻYĆ. W imprezie uczestniczyli mieszkańcy Warszawy, ale też okolic. Prowadzący - tradycyjnie - Wojciech Pasieczny, były policjant, dziś biegły sądowy, ekspert aktywnie działający na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, wiceprezes Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym.

Pierwszą prezentację przedstawił podkom. Paweł Przestrzelski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Warszawy. Mówił o działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych, o zagrożeniach, tragediach zdarzeń w ruchu drogowym i podejmowanych kampaniach. Przybyli obejrzeli przejmujący spot najnowszej kampanii edukacyjnej, który miał swoją premierę 26 września br. czyli Europejskiego Dnia Bez Ofiar. Policjant apelował: zwolnij, ustąp pierwszeństwa pieszemu, NIE IGNORUJ PRZEPISÓW RUCHU DROGOWEGO - ŻYJ! Żyj i pozwól także żyć innym!

Elwira Kobylińska reprezentująca spółkę Tramwaje Warszawskie informowała o XI edycji popularnej kampanii społecznej - „Bądźmy Razem Bezpieczni!”. Tegorocznej, adresowanej do stołecznych kierowców. Autorzy zlecili przeprowadzenie kompleksowego badania opinii. Dowiedzieliśmy się, iż tylko 69% warszawiaków deklaruje, że przestrzega przepisów ruchu drogowego; 85% kierowców rozmawia przez telefon podczas jazdy samochodem, 64% - pisze sms-y i inne, 57% - robi zdjęcia/nagrywa filmy; 50,4% uważa, że rozmowa przez telefon w trakcie jazdy jest dopuszczalna lub dopuszczalna w wyjątkowych sytuacjach; 60,8% przyznaje, że zdarzyło im się przejeżdżać na czerwonym; 32,5% osób nie ma obaw w związku z udzielaniem pierwszej pomocy.

O bezpieczeństwie na drogach i działaniach na rzecz jego poprawy mówił także Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego. Informował o działaniach z udziałem znanych postaci świata muzycznego. Apelował o bezpieczną, rozsądną i przepisową jazdę.

Już w zupełnie innej, mniej poważnej atmosferze - wspaniałej rodzinnej zabawy - odbyła się druga część imprezy - występ Zenona Martyniuka z zespołem „ACENT” oraz Zespołu BAYER FULL. (jm)