Przegląd prasy

„Nie skreślaj życia tak prędko”. Batalia o umysły polskich kierowców

16 października 2018

„Nie skreślaj życia tak prędko”. Batalia o umysły polskich kierowców
(od lewej) Konrad Romik, Marek Chodakowski, Witold Luty (fot. Jolanta Michasiewicz)

W Przemysłowym Instytucie Motoryzacji w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca kampanię społeczną pod hasłem „Nie skreślaj życia tak prędko”. Kampania poświęcona jest zagadnieniu nadmiernej prędkości oraz jej niedostosowanie do warunków drogowych jako jednej z najczęstszych przyczyn wypadków i zagrożeń na polskich drogach. Realizowana jest na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, potrwa do 9 grudnia br.

W konferencji uczestniczył Marek Chodakowski, wiceminister infrastruktury, zastępca przewodniczącego KRBRD, Konrad Romik, sekretarz KRBRD, Witold Luty, dyrektor Przemysłowego Instytutu Motoryzacji. Minister Marek Chodkiewicz mówił o działaniach rządu na rzecz rozwoju infrastruktury drogowej i jej wpływu na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. - Uważam, że rozpoczynamy jedną z najważniejszych batalii o umysły polskich kierowców, akcję „Nie skreślaj życia tak prędko”. Prędkość oraz jej niedostosowanie do warunków panujących na drodze to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków na polskich drogach i to jest największe zagrożenie dla życia i zdrowia naszych obywateli – podkreślił M. Chodkiewicz. Przechodząc do konkretów przypomniał, iż w programie na lata 2014-2023 na drogi krajowe zaplanowano kwotę w wysokości 135 mld zł. Dodał, że państwo wspiera nie tylko budowę krajowych szlaków drogowych, ale i drogi lokalne. - W przyszłym roku zamierzamy przeznaczyć kwotę 6 mld zł na budowę i modernizację dróg samorządowych - przypomniał.

Konrad Romik mówił o nadmiernej prędkości i jej wpływie na zdarzenia na drogach oraz skutkach, jakie powoduje. Informował o podejmowanych działaniach zmierzających do poprawy BRD i przede wszystkim przedstawił założenia i cele przygotowanej przez Sekretariat KRBRD kampanii społecznej. Podkreślał i apelował do przybyłych o konsekwentne uświadamianie społeczeństwu problemów wynikających z nadmiernej prędkości na drogach. Przywołał statystyki, tragiczne dane, że w Polsce w ponad 7 tys. wypadków rocznie ginie prawie 800 osób, a rannych jest prawie 9 tys. osób.

Zaprezentowane spoty telewizyjne, filmowe oraz radiowe kampanii obecni przyjęli w skupieniu i ciszy. Jego autorzy zwrócili w nim uwagę na konsekwencje nadmiernej prędkości na drogach. Będą one emitowane w telewizji, rozgłośniach radiowych, w kinach i na plakatach wielkoformatowych przy drogach w tych miejscach, gdzie wypadki zdarzały się najczęściej. Sekretarz K. Romik podkreślał, iż w ten sposób KRBRD podejmuje próbę walki z takimi zachowaniami kierowców. Przywołał tragiczne przykłady ostatnich tygodni. Przypomniał także kampanie roku ubiegłego: „Bądźmy bezpieczni na drodze”, „Kierujesz życiem”, a dwa lata temu akcja pod hasłem „...nie dochodź, żyj!”

Dyrektor Przemysłowego Instytutu Motoryzacji, gospodarz konferencji, mówił o przeprowadzonym - w związku z konferencją i inauguracją kampanii – teście zderzeniowym pojazdu jadącego z prędkością 70 km/godz., a dokładnie jej stronie naukowo-technicznej. Po raz kolejny mówiono o siłach działających na pojazd i skutkach zderzenia w sytuacji nadmiernej prędkości, o tych niebywale tragicznych konsekwencjach nadmiernej prędkości w ruchu drogowym. NIE SKREŚLAJ ŻYCIA TAK PRĘDKO…