Przegląd prasy

Nowoczesne i starodawne oświetlenie warszawskich ulic

6 kwietnia 2014

 

c1ad18de99b5c160c335bc5b3ec468a5bb8303e16395ed3566c7bf83e077160f42c47f92d245a180ff2b63f79a374b62570543a41172fa4f9b6d0583

Latarnie sterowane, pastorał warszawski i latarnia gazowa (489-43-45 fot. um warszawy)

 

Wraz z modernizacją stołeczne ulice otrzymują nowe oświetlenie. Noc rozświetlają lampy kierowane inteligentnymi systemami zgodnymi z europejskimi normami lub klimatyczne latanie gazowe przywołujące czas starej Warszawy.

Sterowanie światłem. Zarząd Dróg Miejskich w nowych latarniach stosuje nowoczesną technologię, jaką jest indywidualne sterowanie oświetleniem. Od kilku lat w wybranych miejscach przy okazji przeprowadzanych remontów, wyposaża oświetlenie w inteligentny system. Każda latarnia ma funkcję świecenia z różnym natężeniem, które można zmieniać zdalnie. Taki program z powodzeniem zainstalowano już kilka lat temu wzdłuż Wybrzeża Kościuszkowskiego i ul. Wioślarskiej, a także przy al. Marszałka J. Piłsudskiego w Wesołej. Dzięki systemowi można korygować dobór programu, natężenia światła, nie tylko szeregowo, ale i punktowo. Zarządca wie, która latarnia przestała świecić, o której godzinie latarnie zostały zapalone, o której zgasły. Miasto zna termin przeglądu przez serwisantów, a także czas ich reakcji na awarię. System sygnalizuje również uszkodzenia mechaniczne. Poprzez zastosowanie wspomnianego systemu usprawniono zarządzanie konserwacją oświetlenia ulicznego oraz obniżono koszty poboru energii.

Oszczędność energii i bezpieczeństwo. Ratusz zmieniając oświetlenie dostosowuje je także do normy europejskiej. Norma ta przewiduje oszczędność energii i "prowadzenie światłem", czyli doświetlenie stref kolizyjnych takich jak skrzyżowania czy przejścia dla pieszych. Systematycznie podczas prac wymieniane są przestarzałe słupy betonowe na nowoczesne, aluminiowe. Zapewnia to większe bezpieczeństwo - nowe, aluminiowe słupy kumulują energię tj. w przypadku uderzenia pojazdu w słup przyjmuje on siłę uderzenia, co tym samym zwiększa szanse kierowcy na przeżycie. Przy okazji remontów wymieniane są też stare kable przesyłowe. Także dzięki temu maleje zużycie energii. W 2013 roku miasto w ramach realizowanych remontów zamontowało nowe słupy oświetleniowe i wymieniło okablowanie na ul. Krasnobrodzkiej, na ul. Marsa, na odcinku od ul. Rekruckiej do przejazdu kolejowego w Rembertowie, jak również na ul. Czecha. Łączna wartość przeprowadzonych remontów oświetlenia ulicznego w 2013 r. to 4,2 mln zł.

W tym roku rozbłysną. W 2014 r. miasto planuje zmodernizować oświetlenie na ulicach:

1. Wiertniczej - wymiana 109 słupów oświetleniowych, montaż 136 energooszczędnych opraw oświetleniowych.

2. Powsińskiej - wymiana 173 słupów oświetleniowych, montaż 303 energooszczędnych opraw oświetleniowych.

3. Idzikowskiego - montaż 20 słupów oświetleniowych z energooszczędnymi oprawami.

4. Andersa - wymiana 78 słupów oświetleniowych, montaż 90  energooszczędnych opraw oświetleniowych.

5. Placu Trzech Krzyży - wymiana 65 słupów oświetleniowych ozdobnych, montaż 80  energooszczędnych ozdobnych opraw oświetleniowych.

6. Wólczyńskiej odc. Akruszowa - Estrady - montaż 60 słupów oświetleniowych, montaż 85  z energooszczędnych opraw.

Oświetlenie na ulicach Wiertniczej, Powsińskiej i Wólczyńskiej na Bielanach zostanie wyposażone w inteligentny system sterowania.

Klimat starej Warszawy. Już niedługo w samym centrum Warszawy kolejne sześć latarni zwanych “pastorałami warszawskimi” pojawi się na ulicy Próżnej. Miasto prowadzi remont jej nawierzchni. Na uliczkę powróci oczyszczony, przedwojenny bruk i w komplecie z pastorałami stworzy oryginalną całość. Te charakterystyczne latanie można spotkać w wielu miejscach stolicy. W 2013 r. pastorały zostały zamontowane na ul. Hożej, od ul. Kruczej do placu Trzech Krzyży (12 szt.) oraz na ul. Wspólnej (19 szt.). Natomiast w 2012 r. zostało zamontowanych 20 szt. na ul. Noakowskiego, 8 szt. na ul. Lwowskiej, 17 szt. latarni na ulicy Świętojerskiej i 7 szt. na ulicy Koźlej.

XIX-wieczne nastroje. W Warszawie można zobaczyć jeszcze starsze modele oświetlania ulic. Miasto przy okazji remontu nawierzchni ulic Starego Miasta odtworzy latarnie gazowe. Na ul. Jezuickiej zostanie zamontowanych sześć latarni gazowych czteropłomiennych (w tym jedna wolno stojąca, a pięć na kroksztynie, czyli zewnętrznym kinkiecie), na ul. Kanonia zostaną odtworzone cztery latarnie gazowe czteropłomienne (w tym trzy wolno stojące, jedna na kroksztynie) na ul. Dziekania zostanie odtworzonych pięć latarni gazowych czteropłomiennych (w tym jedna wolno stojącej, cztery na kroksztynie). Latarnie gazowe oświetlają także ul. Agrykoli (35 latarni gazowych czteropłomiennych) i ul. Jezierskiego (osiem latarni gazowych dziewięciopłomiennych).

Słowa kluczowe oświetlenie dróg Warszawa