Przegląd prasy

Od dzisiaj nowe obostrzenia. Apel o nieprzemieszczanie się

28 grudnia 2020

Od dzisiaj nowe obostrzenia. Apel o nieprzemieszczanie się
Sylwester 2020 jedna bez fajerwerków! (fot. archiwum Grupy IMAGE)

Z dniem dzisiejszym – 28 grudnia 2020 r. w życie wchodzą przepisy opublikowanego w Dzienniku Ustaw pod poz. 2316 oraz 2353 rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (2020.2316) oraz jego wczorajszej aktualizacji (2020.2353).

Choć wcześniej zapowiedziane podczas jednej z konferencji prasowej rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 21. grudnia br. natomiast jego nowelizacja 27. Utraciło moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (2020.2132).

I tak czeka nas wiele nowych obostrzeń. A tu: zamknięte galerie handlowe (poza sklepami spożywczymi, czy aptekami), restauracje i inne obiekty branży gastronomicznej, hotele, dyskoteki, kluby nocne, baseny, aquaparki, siłownie, kluby, centra fitness (także z określonymi wyłączeniami). Ograniczenia będą obowiązywały w dniach 28. grudnia 2020 r. do 17. stycznia 2021 r.

Dużo wątpliwości wywołało oświadczenie premiera Mateusza Morawieckiego wygłoszone podczas wczorajszej konferencji, a dotycząca ograniczeń w noc sylwestrową. Jego obowiązujący zapis brzmi (2020.2316): § 26. Od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu: 1) wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej; 2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego. Jednak premier mówił: - My godziny policyjnej nie wdrażamy. Aby ona mogła być zastosowana musielibyśmy za zgodą prezydenta wdrożyć stan wyjątkowy”, jednocześnie apelując o pozostanie w domach. Mamy zamieszanie. Przedstawiciele rządu apelują o nieprzemieszczanie się, o świętowanie w kameralnym gronie. Za nieprzestrzeganie zakazu przemieszczania się w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia grożą mandaty - mówił w poniedziałek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Mówimy tutaj przede wszystkim o pewnym grupowaniu się ludzi. Oczywiście imprezy nie będą takie jak co roku widzieliśmy, chociażby na zatłoczonych placach, gdzie organizowane były koncerty, ale zagrożenie pewnego grupowania się ludzi było, stąd policja ma to narzędzie. Jest zakaz zgromadzeń, nie możemy na dworze przebywać w większych grupach, możemy wychodzić, zaspokajać nasze potrzeby życiowe – wyjaśnił. (jm)