Przegląd prasy

Operatorzy hulajnóg muszą być odpowiedzialni za swoich klientów

10 września 2020

Operatorzy hulajnóg muszą być odpowiedzialni za swoich klientów
„Dziennik Bałtycki” - Artur Kopecki. „Sopot: Hulajnogi elektryczne znikają z ulic. Wspólna akcja Zarządu Dróg i Zieleni oraz strażników miejskich” [kliknij]

Sopot usuwa nieprawidłowo porzucone hulajnogi elektryczne. To ważny sygnał w kierunku uregulowania sytuacji, która stwarza niebezpieczne sytuacje. Mówimy o porzuconych hulajnogach, choć operatorzy zwracają uwagę, że są to źle zaparkowane hulajnogi. Nadal pozostaje kwestia zagrożeń dla innych uczestników ruchu drogowego. Operatorzy muszą wziąć odpowiedzialność za swoich klientów - apelują władze miasta.

W Sopocie Zarząd Dróg i Zieleni oraz straż miejska już od pierwszych dni września prowadzą akcję usuwania porzuconych - czy nieprawidłowo zaparkowanych hulajnóg elektrycznych. Pojazdy przewożone są do siedziby Zarządu Dróg i Zieleni w Sopocie. Władze miasta odnotowały wiele zgłoszeń wskazujących, iż występuje tu zagrożenie bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, służb ratunkowych, miejskich, policji, straży pożarnej. Wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski mówi: - Mimo zapowiedzi ze strony rządu, do tej pory nie ma jeszcze uregulowań prawnych dotyczących kwestii poruszania się i parkowania hulajnóg. (…) Firmy operatorzy hulajnóg prowadzą działalność gospodarczą na terenie miasta. Zarabiają na tym, ale muszą też wziąć odpowiedzialność za swoich klientów. Porozrzucane po mieście hulajnogi stanowią zagrożenie dla innych użytkowników, nie tylko po zmroku. Dotyczy to zwłaszcza osób niewidomych i niepełnosprawnych. Znajdujemy hulajnogi porozrzucane na chodnikach, drogach rowerowych, w parkach czy pozostawione na ulicy. Dlatego podejmujemy zdecydowane działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa. Władze miasta zapowiadają, iż akcja będzie kontynuowana codziennie.

Czy mimo braku przepisów uda się uporządkować sytuację? Nie jest to łatwy do rozwiązania problem. To po Lublinie, który wytycza miejsca do parkowania hulajnóg, Sopot dla poprawy bezpieczeństwa - usuwa porzucone urządzenia. Co dalej? Potrzebne są przepisy - apelują władze miasta. (jm)