Przegląd prasy

Pijani kierowcy. W Polsce przybywa pijanych kierowców! Trzeba bić na alarm!

Autor: Rzeczpospolita, Onet.pl - Wiadomości

13 listopada 2005

W Bieniewicach pod Błoniem rozpędzony renault megane wjechał w grupę idących poboczem dziewcząt. Trzy zdołały uskoczyć, czwarta, 17-letnia Justyna W., zginęła na miejscu. Po wypadku samochód uderzył jeszcze w płot. Okazało się, że kierowca był pijany. Miał ok. 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. - Okoliczni mieszkańcy sami chcieli go ukarać, ale udało się nam uchronić sprawcę wypadku przed linczem - opowiada oficer policji.

Na rok i dwa miesiące więzienia w zawieszeniu na cztery lata suwalski sąd skazał 24-letniego Łukasza Mazurka za to, że pijany (miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu) wjechał w stację paliw i doprowadził do ulotnienia się 4 tys. litrów gazu. Sąd zezwolił na publikację imienia i nazwiska oskarżonego, ale nie zgodził się na ujawnienie jego wizerunku. Prokuratura postawiła mężczyźnie zarzut spowodowania niebezpieczeństwa wybuchem gazu i narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia pracowników stacji i mieszkańców zamieszkujących w pobliżu stacji. Sąd odebrał Łukaszowi Mazurkowi prawo kierowania wszelkimi pojazdami na okres 4 lat. Nakazał zapłacić oskarżonemu 1000 zł grzywny. Wyrok nie jest prawomocny.

Ponad 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu miał kierowca autobusu komunikacji miejskiej w Bolesławcu, którego zatrzymano dzięki pomocy pasażerów. Postawiono mu zarzut sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, zagrażającej życiu lub zdrowiu wielu osób. Grozi mu nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Policjanci wystąpili też do prokuratury z wnioskiem o aresztowanie kierowcy i zgodę na publikację wizerunku nietrzeźwego kierowcy.