Przegląd prasy

Warszawa przeciwko zagrożeniom terrorystycznym

17 stycznia 2019

Warszawa przeciwko zagrożeniom terrorystycznym
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Stołeczny ratusz podął - co nas ogromnie cieszy - działania uniemożliwiające ruch pojazdów oraz zapobiegające ewentualnym zagrożeniom terrorystycznym na Trakcie Królewskim w Warszawie.

I tak do 2020 r. mają powstać specjalne zapory. Jak się dowiedzieliśmy Zarząd Dróg Miejskich szuka specjalistycznej firmy montującej automatyczne bariery. Mają one być na tyle silne, aby nie mogła ich sforsować ciężarówka a z drugiej strony musi być możliwość szybkiego ich otwarcia na wypadek konieczności przejazdu np. karetki.

Jeszcze raz powtórzymy - niezwykle cieszy taka decyzja i podjęte działania. Przypomnijmy, iż ulica Nowy Świat od kwietnia do października, na czas weekendu, ale też w inne ważne dla miasta i jego mieszkańców dni, zamienia się w deptak. Ostatnio publikowaliśmy fotoreportaż z świątecznie oświetlonego Traktu, który także wówczas stał się powszechnie odwiedzanym miejscem. W takiej sytuacji zarządca dróg każdorazowo montuje znaki drogowe oraz betonowe bariery, które uniemożliwiają wjazd samochodów. Pozostaje pytanie, czy rzeczywiście skutecznie uniemożliwiają? Ta wielokrotnie przeprowadzana operacja kosztuje nas kilka tysięcy złotych, tymczasem stałe zapory mają kosztować około 7 mln zł. Operacja montażu barier ma się zakończyć właśnie w 2020 r.

Przywołajmy wypowiedź Mikołaja Penkosia z ZDM Warszawa, który na antenie radia Eska powiedział: - Bariery zostaną postawione m.in. przez wzgląd na ataki terrorystyczne, które zdarzały się w miastach Europy. Zaznaczył jednak, że póki co Warszawa nie jest postrzegana jako miasto, które może stać się potencjalnym celem ataku. (jm)