Przegląd prasy

Uber wprowadza do Polski nowe inwestycje

23 stycznia 2019

Uber wprowadza do Polski nowe inwestycje
Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, w trakcie konferencji prasowej. Warszawa, 22.1.2019 r. (fot. Jolanta Michasiewicz) YouTube - Konferencja prasowa 22.1.2019. Ministerstwo Cyfryzacji [kliknij]

W Warszawie - w nerwowej atmosferze zagrożenia protestem stołecznych taksówkarzy - odbył się briefing prasowy zorganizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, z udziałem ministrów – infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz cyfryzacji Marka Zagórskiego oraz dyrektora generalnego Uber na Europę Północno-Wschodnią Jamiego Heywooda. Tematem były nowe inwestycje technologiczne firmy Uber w Polsce.

(od lewej) Jeremi Heywood, dyrektor generalny Uber na Europę Północno-Wschodnią, Marek Zagorski, minister cyfryzacji, Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury (fot. Jolanta Michasiewicz)

Ministrowie oraz dyrektor Ubera ogłosili, iż w Krakowie powstanie pierwsze – poza USA – centrum inżynieryjne, w którym rozwijany będzie projekt elektrycznego roweru do wypożyczania JUMP. - Polska jest krajem, który ma niezwykle kreatywne społeczeństwo i kadry. Cieszę się, że międzynarodowe koncerny technologiczne takie jak Uber zaczynają to dostrzegać - powiedział po spotkaniu Marek Zagórski. Amerykańska firma zainwestuje w dalszy rozwój krakowskiego Centrum Usług Biznesowych. Wzmocni też znaczenie strategiczne warszawskiego biura, które stanie się centralą dla usług Uber i UberEATS w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Amerykańska firma deklaruje, że zwiększy zatrudnienie w Polsce o 230 kolejnych polskich specjalistów. - Bardzo się cieszymy, że tak innowacyjna firma prowadzi w Polsce duże inwestycje. Wszystkie podmioty działające w Polsce, na równych zasadach, dzięki uczciwej konkurencji przyczyniają się do rozwoju gospodarczego naszego kraju - powiedział obecny na spotkaniu Andrzej Adamczyk. Warszawskie biuro Ubera stanie się głównym centrum biznesowym firmy w Europie Środkowo-Wschodniej. - Budowanie przyszłości naszych miast wymaga współpracy z najlepszymi i najbystrzejszymi umysłami. Dzięki dostępowi do światowej klasy inżynierów i talentów biznesowych, Polska stanowi idealne miejsce dla rozwoju naszych inwestycji w nowe formy mobilności oraz dla naszego regionalnego Centrum Usług Biznesowych w Krakowie, obsługującego wiele rynków w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie- powiedział Jamie Heywood.

Firma Uber rozwija w Krakowie Centrum Inżynieryjne, które pracuje nad rozwiązaniami z zakresu nowych usług mobilnych takich jak rowery elektryczne JUMP czy hulajnogi. Prowadzone są także prace nad aplikacją do wypożyczania pojazdów (fot. Uber)

Zgromadzeni przed siedzibą Ministerstwa Infrastruktury taksówkarze wyrażali swoje niezadowolenie z podjętej z Uberem współpracy. Jak podkreśla Wydział Komunikacji Biura Ministra Cyfryzacji: - Współpraca rządu z Uberem nie podoba się taksówkarzom, którzy od dawna uważają, że firmy świadczące tego typu usługi, obchodzą przepisy i łamią prawo. Są też zawiedzeni, bo Ministerstwo Infrastruktury wielokrotnie zapowiadało podniesienie wymagań wobec takich firm i korzystne dla taksówkarzy zmiany w ustawie o transporcie drogowym. Odpowiadając na pytanie jednego z przybyłych na konferencję dziennikarzy minister A. Adamczyk powiedział: - Nie ma ustawy, która by ograniczała działalność jakiejkolwiek organizacji biznesowej w Polsce. Nie ma ustawy, która jest dedykowana konkretnej firmie. Nie ma żadnego projektu z tym związanego i o tym już mówimy od ponad roku. Bardzo proszę, abyśmy zmienili ten tok myślenia. Dzisiaj pracujemy nad rozwiązaniem prawnym, które pozwala funkcjonować organizacjom biznesowym w Polsce w oparciu o nowoczesne technologie, ale też z drugiej strony na rynku wolnej konkurencji. Pozwala spełniać tym podmiotom wszystkie te warunki, które stanowią o wolnej konkurencji w Polsce. Nie ma możliwości i nie ma mowy o jakiejkolwiek ustawie anty-, i tu można sobie wpisać nazwę jakiejkolwiek firmy czy polskiej, czy spoza granic naszego kraju, z Europy, czy z innego kontynentu”. Swoją wypowiedź minister zakończył: ” – Projekt, który zapewne ma Pan na myśli, dotyczący regulacji przewozów pasażerskich jest procedowany i myślę, że niebawem znajdzie swój finał w polskim parlamencie. Finał bardzo pozytywny.” (jm)