Organizacja Narodów Zjednoczonych w swej rezolucji A60/5 z 28 października 2005 przyjęła ten Światowy Dzień – “jak właściwe uznanie dla wypadków drogowych i ich rodzin”. Od tego czasu każda trzecia niedziela listopada jest dniem, w którym pamiętamy o wielu milionach ofiar wypadków oraz ich rodzinach i wdrażamy działania, aby w przyszłości zapobiec niepotrzebnym zgonom i cierpieniom.
(Fot.: PD@N 320-26©jm) ^ “PRZEJŚCIE” – projekt pomnika ofiar wypadków drogowych autorstwa Jacka Kucaby zyskał akceptację biskupa Wiktora Skorca i zatwierdzenie Komisji Sztuki Kościelnej Diecezji Tarnowskiej oraz uzyskano odpowiednie pozwolenia na jego realizację. Przy współpracy z Instytutem Transportu Samochodowego w Warszawie oraz Stowarzyszeniem Alter Ego i innymi organizacjami będącymi inicjatorami tego pomysłu, powoływane jest stowarzyszenie, które będzie prowadziło budowę i działalność pierwszego tego typu ośrodka w Polsce, który będzie specjalizował się w prowadzeniu terapii po traumie powstałej po stracie bliskiej osoby.
Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych uczczono w całej Polsce. Główne uroczystości odbyły się w Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie k. Tarnowa. W obchodach Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Zabawie wzięły udział rodziny osób, które zginęły w wypadkach samochodowych. Byli też m.in. wiceminister sprawiedliwości, przedstawiciele MSWiA, resortu zdrowia, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego oraz kapłani, sędziowie, prokuratorzy, policjanci i strażacy. Był to jednocześnie trzeci dzień konferencji “Ofiary Wypadków Drogowych – Nasza Wspólna Odpowiedzialność”. W ramach Wypominek – wspomnienie tych, co zginęli na drogach – czytała Anna Wendołowska i ks. Marian Midura (Krajowy Duszpasterz Kierowców). Podsumowano dorobek tego tak ważnego spotkania. Uroczystą mszę w intencji ofiar wypadków drogowych i ich rodzin celebrował ks. bp Tadeusz Płoski (Biskup Polowy Wojska). W homilii apelował, żeby na drodze nie myśleć tylko o sobie, ale widzieć osoby, które chcą szczęśliwie dotrzeć do celu. “Większość wypadków jest rezultatem lekkomyślności, głupoty i arogancji kierowców i pieszych. Jedną z form patologii niektórych kierowców jest ubóstwianie własnego samochodu, instynkt panowania nie tylko nad drogą, ale i innymi użytkownikami. To prowadzi do takich zachowań jak nieuprzejmość, obraźliwe gesty, przekleństwa i łamanie przepisów” - mówił kaznodzieja. Bp Płoski wskazywał, że prowadzenie pojazdu polega na samokontroli, ma wymiar moralny, a kierowcę obowiązują przykazania nie zabijaj i nie kradnij. Hierarcha podkreślił, że naganne jest siadanie za kierownicą pod wpływem alkoholu i używanie komórki bez zestawu głośnomówiącego. Na zakończenie homilii, biskup przypomniał dekalog kierowcy, według którego uprzejmość, poprawność i ostrożność mogą pomóc wyjść z nieprzewidzianych sytuacji. Przypomina również o tym, by z miłością przekonywać innych do tego, aby nie zasiadali za kierownicą, gdy nie są w stanie. Na placu obok sanktuarium wmurowany został kamień węgielny pod pomnik, który ma upamiętniać ofiary wypadków drogowych i ofiary przemocy. Obok pomnika planowane jest też stworzenie ośrodka pomocy i terapii dla osób poszkodowanych w wypadkach. Środki na ten cel mają pochodzić m.in. z grzywien od sprawców wypadków oraz dobrowolnych wpłat. Projekt centrum rehabilitacji po traumie i zagospodarowania terenu dla rehabilitacji zaprezentowała architekt Elżbieta Langer, natomiast wizualizację pomnika ofiar wypadków – dr Jacek Kucaba.