Przegląd prasy

Warszawskie Badanie Ruchu online. Zgłoś swoje wątpliwości

22 września 2015

04ece5f5e9ae0d13d9084888c9845c0a98462078

(524-37 fot. jola michasiewicz)

Autobusem, samochodem, metrem, rowerem, a może pieszo? Skąd, dokąd i jak długo? Jak poruszają się Państwo po Warszawie? Jutro rusza ankieta online Warszawskiego Badania Ruchu 2015.

Warszawskie Badanie Ruchu 2015 ruszyło 8 kwietnia a zakończyło się 27 czerwca. Przez ten czas zebrane zostały informacje o sposobach podróżowania po mieście przez warszawiaków a także dane o ruchu pojazdów. W ciągu trzech miesięcy ankieterzy przepytali 17 tys. osób.

Wypełnij ankietę online. Teraz chcemy umożliwić udział w badaniu osobom, do których ankieterzy nie dotarli - apelują organizatorzy. Zależy nam, by poznać codzienne zachowania zarówno pasażerów komunikacji publicznej, użytkowników samochodów osobowych, rowerzystów, jak i pieszych. Ankietę kierujemy do wszystkich osób od 6 roku życia, które na co dzień poruszają się po Warszawie - zarówno jej mieszkańców, jak i osób, które do Warszawy dojeżdżają. Ankieta online to elektroniczny “dzienniczek podróży”, zawierający pytania o wszystkie miejsca odwiedzone w poprzednim dniu - od momentu wyjścia z domu, poprzez miejsce pracy, szkołę, wizytę w sklepie, kinie czy u znajomych, aż po powrót do domu; środki transportu oraz godziny rozpoczęcia i zakończenia podróży. Ankieta jest anonimowa, a wszystkie udzielone informacje objęte są ochroną. Elektroniczny “dzienniczek” można wypełniać wielokrotnie, opisując swoje podróże po mieście w różnych dniach. Ankieta dostępna jest od 24 września do 25 października pod adresem www.transport.um.warszawa.pl/wbr2015.

Czym jest “podróż”?

W ankiecie online prosimy osoby poruszajace się po Warszawie o opisanie swoich podróży po mieście. Dla  prawidłowego przebiegu badania ważne jest odróżnienie “podróży” od innego typu przemieszczeń po mieście.

Podróże, o które pytamy to każde przemieszczenie się:

1. którego początek lub koniec położone są na obszarze Warszawy,

2. dokonane na odległość co najmniej 100 m (np. około 4 minuty pieszo),

3. mające określony cel,

4. dokonane dowolnymi środkami transportu lub pieszo.

Przykładowo podróżami są: jazda do pracy, szkoły, odprowadzenie dziecka do przedszkola, udanie się po zakupy, do lekarza, wizyta u znajomych, jazda rekreacyjna rowerem/ motocyklem/ samochodem.

Jednak podróżami już nie są: spacer w pobliżu miejsca zamieszkania, dojście do/z przystanku, parkingu, podróże wykonywane w ramach pracy w zawodach takich jak: kierowca, dostawca, operator sprzętu budowlanego, przedstawiciel handlowy itp.

Co to jest WBR?

Warszawskie Badanie Ruchu 2015 to tak naprawdę kilka różnego rodzaju badań. Najistotniejszą częścią były badania ankietowe mieszkańców Warszawy prowadzone w losowo wybranych gospodarstwach domowych. Respondenci odpowiadali na pytania m.in. o liczbę podróży w ciągu doby, cel podróży, powód podróży, czas trwania, sposób podróżowania. Drugą częścią WBR był pomiar ruchu drogowego czyli liczby poruszających się pojazdów. I trzecim, uzupełniającym badaniem jest ankieta w internecie. Na podstawie zebranych danych zbudowany zostanie tzw. komputerowy model ruchu dla obszaru całej aglomeracji warszawskiej. Taki model pozwala na przygotowywanie różnego rodzaju analiz i prognoz ruchu w opracowaniach, planach i projektach dotyczących rozwoju systemu komunikacyjnego w mieście. Za pomocą modelu można np. sprawdzić jak będą wykorzystywane planowane drogi lub linie tramwajowe, jakie ich trasy będą najlepsze, jak dana inwestycja wpłynie na czasy podróżowania, ruch na innych ulicach i liczbę pasażerów w innych środkach komunikacji. Model pokazuje też gdzie pojadą kierowcy po zamknięciu jakiejś drogi na czas remontu i którędy można poprowadzić objazdy. Pozwala także na ocenę efektywności inwestycji komunikacyjnych. Po raz pierwszy przygotowany będzie także model ruchu rowerowego.

Pełny raport z WBR 2015 zawierający zestawienia opisujące zachowania komunikacyjne mieszkańców Warszawy (m.in. liczb podróży wykonywanych w ciągu doby w określonych celach, wykorzystywanych środków transportu i czasów podróży) oraz wielkości ruchu i liczby pasażerów komunikacji zbiorowej zostanie opracowany do końca listopada. Model ruchu będzie gotowy do końca maja 2016 r.

Warszawskie Badanie Ruchu 2015 wykona wybrane w przetargu konsorcjum, którego liderem jest instytut badawczy PBS, w skład którego wchodzą ponadto Politechniki Warszawska i Krakowska.

Słowa kluczowe korki Warszawa