Przegląd prasy

Wykorzystajmy szansę przy okazji zmian przepisów

13 kwietnia 2021

Wykorzystajmy szansę przy okazji zmian przepisów
(od lewej) Krzysztof Woźniak, dziennikarz oraz Mariusz Sztal, ekspert brd (fot. Jolanta Michasiewicz)

Już w najbliższy czwartek w ramach cyklu DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ [kliknij] odbędzie się (on-line) debata poświęcona - zmieniającym się z 1. czerwca - przepisom ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Dziś kolejne opinie. Dziennikarz stacji radiowej TOK FM Krzysztof Woźniak oraz ekspert brd Mariusz Sztal o tym jak ważne jest zrozumienie celu nowelizacji.

Stacja radiowa TOK FM w swojej ramówce ma znaną i cenioną audycję Krzysztofa Woźniaka SKOŁOWANI. W internecie możemy skorzystać z coraz bardziej popularnej formy dostępu do nagrań czyli podcastów. Ich zaletą jest fakt, że możemy nagrania słuchać w dowolnym miejscu i porze. Otóż kilka ostatnich prowadzący wymienioną audycję poświęcił zmienianym przepisom ustawy - Prawo o ruchu drogowym. - Nowe przepisy drogowe zadziałają, jeśli zrozumiemy ich najważniejszy cel [kliknij] - to nagranie z ostatniej soboty. Redaktor K. Woźniak mówi: - Najważniejszym celem przepisów, które zaczną obowiązywać od 1. czerwca, jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Zadziałają, jeśli zrozumiemy ich sens i będziemy stosować w praktyce. Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że właśnie ten praktyczny aspekt powinien być obecny w każdej aktualnie pojawiającej się wypowiedzi, w każdej dyskusji. Nowe przepisy musimy zrozumieć, tak więc: rozmawiajmy, pytajmy, eliminujmy narrację negatywną.

- To co się dzieje z tematem nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym to jest zupełny miszmasz pełen niezrozumienia czy też niewiedzy, czy też niekiedy może specjalnego wprowadzenia zamętu wokół tego tematu - ocenia dziennikarz.

- Myślę, że w przestrzeni publicznej pojawia się wiele złych słów i niedobrych myśli, które mogą naszych słuchaczy wprawić w pewnego rodzaju konsternację i to zupełnie niepotrzebnie. Tak jak Pan to zaznaczył, najważniejsze jest to, żeby ochronić tych, których dotąd ochronić nie potrafiliśmy. Ludzie giną na drogach i jeżeli nie opamiętamy się i nie zrobimy czegoś w dobrym kierunku to tej tendencji nie zatrzymamy. Te zmiany [wchodzące w życie z dniem 1. czerwca br. - przyp. red.] - w mojej ocenie - są pewnym rozwiązaniem, które - mocno w to wierzę - przyczynią się do poprawy tej sytuacji - dodał Mariusz Sztal zaproszony do rozmowy gość audycji, ekspert brd, były egzaminator, na ten moment instruktor nauki jazdy, współwłaściciel ośrodka szkolenia kierowców IntroHL (Warszawa).

Zachęcamy do tej interesującej rozmowy, w jej trakcie obaj panowie udzielili wielu porad praktycznych. Podjęli próbę odpowiedzi jak uczestnik ruchu drogowego pieszy i kierowca powinien się odnaleźć w zmienianej rzeczywistości ruchu drogowego. Zakończmy optymistycznie słowami redaktora Woźniaka: - Gdy będziemy zachowywali się odpowiednio i zrozumiemy ideę tych przepisów, to wierzę gorąco, że będziemy mieli szansę na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach, a o to właśnie chodzi. (jm)