Przegląd prasy

Wypadek! Przede wszystkim zachowaj spokój

30 kwietnia 2007

Jak zachować się podczas wypadku drogowego radzi “Echo miasta”:

- Jeśli są ranni, natychmiast udziel im pomocy i wezwij karetkę.

- Zabezpiecz miejsce. Jeśli doszło do wypadku, nie ruszamy samochodów do przyjazdu policji, ale stawiamy trójkąt ostrzegawczy, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych kierowców. Przy kolizji usuńmy pojazd z drogi.

- Sprawdź dokumenty. Jeśli uczestnicy zdarzenia rezygnują z pomocy policji, sprawca powinien oprócz dowodu osobistego, prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego, okazać się również dowodem ubezpieczenia OC.

- Sprawdź szkody. Jeśli nawet na pierwszy rzut oka nic się nie stało, spiszmy adres lub telefon sprawcy.

- Szukaj świadków. Na wszelki wypadek dobrze jest mieć świadków zdarzenia, którzy w razie wątpliwości pomogą wyjaśnić sporne kwestie. Jeśli ktoś widział twoją stłuczkę, poproś o telefon lub adres.

- Wezwij policję. Jeśli strona przeciwna nie ma przy sobie choćby jednego z wymaganych dokumentów, inne nazwiska widnieją na dokumentach lub podejrzanie się zachowuje, lepiej jest zadzwonić po drogówkę.

- Sam poszukaj pomocy drogowej. Jeśli musisz skorzystać z holowania, lepiej sam poszukaj pomocy drogowej. Wtedy będziesz mógł negocjować cenę za holowanie i ewentualny parking. Wystarczy zadzwonić do radiotaxi lub salonu, gdzie kupowałeś auto lub zaprzyjaźnionego mechanika.

- Zawiadom ubezpieczycieli. Jeśli jesteśmy stroną pokrzywdzoną to musimy sami poinformować o zdarzeniu ubezpieczyciela naszego sprawcy. Na zgłoszenie szkody mamy 3 lata, ale im szybciej to zrobimy, tym lepiej. Po kilku latach rzeczoznawca może nie chcieć uznać wszystkich uszkodzeń.

- Nie bój się dochodzić swoich racji. Jeśli koszty naprawy przekroczą wycenę, jaką dostaliśmy od rzeczoznawcy i mamy na to rachunki, ponownie zgłośmy się do ubezpieczyciela i poprośmy o ponowną wycenę.

Co powinno zawierać oświadczenie sprawcy kolizji: dane sprawcy (-ów) oraz dobrze jest też wpisać dane poszkodowanego (-ych) (imię i nazwisko; adres; numer PESEL); dane z prawa jazdy sprawcy (kategoria, numer prawa jazdy, informacją przez kogo i kiedy zostało wydane); nazwa Towarzystwa Ubezpieczeniowego sprawcy (numer polisy, data ważności polisy); opis sytuacji i miejsca zdarzenia; data i godzina zdarzenia; adres zdarzenia; opis w jaki sposób doszło do stłuczki ze wskazaniem sprawcy; szkic sytuacyjny; lista uszkodzonych elementów w obu samochodach; dane świadków (jeśli są) (imię i nazwisko, adres i telefon kontaktowy).