Przegląd prasy

Z wizytą na Słowacji

26 września 2011

dbc619639eaea9b32b8a5aa31b1efb9b5a35f3c3

6a426521c0b895ea0ceb0c4a91485c964121f15a2f8c210de02da4c9eeabd5e1dcbb8d47f51d8e58

(Fot.: PD@N 400-60-62)

Wyjazd szkoleniowo-edukacyjny na Słowację

W dniach 23-25 września br. szkoleniowcy zrzeszeni w Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców (PFSSK) przebywali na Słowacji. Główny cel wyjazdu to zapoznanie się z systemem szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców i kierowców w tym niewielkim kraju naszych południowych sąsiadów.

23 września o godz. 800 autokar wyjechał z Bielska Białej i już o godz. 1100 dojechaliśmy do Sulovskich Skał. W ramach dwugodzinnej przerwy w podróży odbyliśmy spacer po malowniczym masywie górskim, wśród wąwozów i skał o fantastycznych kształtach. Następnym punktem naszej podróży była Trnava. Zwiedziliśmy stare miasto (Słowacki Rzym – zabytki z XIII - XVI w.) i udaliśmy się do miejsca zakwaterowania.

24 września wczesnym rankiem pojechaliśmy się do miasta Galanta. Tu z zainteresowaniem zrealizowaliśmy główny cel naszego wyjazdu. W auto szkole “Profesjonal” należącej do Tibora Holubka spotkaliśmy się z tamtejszymi szkoleniowcami. Spotkanie odbywało się w bardzo przyjaznej atmosferze. Slowaccy koledzy wyczerpująco zapoznali nas z obowiązującym u nich systemem szkolenia i egzaminowania kierowców, zaprezentowali swoje doświadczenia i sukcesy, na koniec obdarowali każdego z uczestników upominkiem. Słowacki system szkolenia i egzaminowania kierowców można określić jako przyjazny dla kursantów. Z jego szczegółami zapoznam Państwa w kolejnej relacji z podróży. W godzinach popołudniowych dotarliśmy i zwiedzaliśmy stolicę Słowacji, jednocześnie jej największe miasto - Bratysławę (430 tys. mieszkańców).

25 września - w 3. dniu naszego wyjazdu odwiedziliśmy ciekawe historycznie i bardzo atrakcyjne turystycznie miasto - Bańską Szczawnicę, która należy ona do miejskiego rezerwatu zabytków a od 1993 roku jest wpisana na listę UNESCO. Zwiedziliśmy stare miasto, zjedliśmy obiad i udaliśmy się do niedalekiej Kremnicy. W tym starym mieście górniczym z historycznym kompleksem zamkowym odwiedziliśmy dawną mennicę królewską i dzisiejsze Muzeum Monet i Medali. Dodam, iż mennica państwowa jest najstarszą na świecie. W godzinach wieczornych wróciliśmy do Bielska-Białej.

Podsumowując dodam, iż był to 8. zagraniczny wyjazd szkoleniowo-edukacyjny zrealizowany w ramach działalności FSSK. W wyjeździe tym - podobnie jak we wszystkich wcześniejszych - uczestniczyły koleżanki i koledzy z całego kraju. W tym roku po raz pierwszy byli z nami szkoleniowcy z regionu dolnośląskiego i podlaskiego.

Niezwykle interesującą była wizyta w słowackiej auto szkole. Każdy taki wyjazd ma także elementy integracyjne, ale i wymiany poglądów, doświadczeń zawodowych, wspieramy się w działaniach związanych ze szkoleniem kierowców. Dużo się mówi o wspólnej Europie, ale systemy szkolenia i egzaminowania w poszczególnych krajach różnią się bardzo. Cenne, iż możemy - w ramach działalności federacji - odwiedzić ośrodki w innych krajach, wymienić poglądy z tamtejszymi właścicieli i instruktorów ośrodków szkolenia kierowców oraz szczegółowo poznać zasady szkolenia i egzaminowania tam obowiązujące. W kolejnym wydaniu newsa przedstawimy szczegóły wizyty w AUTOSZKOLE Tibora Holubka.

Krzysztof Szymański, przewodniczący PFSSK