Rozmowy

Wojciech Pasieczny: Dalej już nie ma osad ludzkich…

19 sierpnia 2019

Wojciech Pasieczny: Dalej już nie ma osad ludzkich…
Wojciech Pasieczny, nasz ekspert z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, biegły sądowy ds. rekonstrukcji wypadków drogowych; wiceprezes Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym; wykładowca przedmiotu “Wypadki drogowe” na Podyplomowych Studiach Psychologia Transportu na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego; b. radca, mł. inspektor w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, inicjator wielu akcji na rzecz poprawy BRD

W nocy u nas… spadł śnieg – mówi podróżnik, pasjonat żeglarstwa, Wojciech Pasieczny. W Europie 35 i więcej stopni, a tam… spadł śnieg! To gdzie jest nasz ekspert?

To kolejna - nawet nie wiem (ale się dowiem) która - wyprawa Wojtka. W tej my możemy uczestniczyć oglądając fotki jej uczestników. Dziś Ny-Ålesund, nazywane osadą badawczą. To miejscowość założona w 1917 r. na największej wyspie Norwegii, na Morzu Arktycznym - Spitsbergen, znajdującej się około 1200 km od bieguna północnego. Jak informują encyklopedie jest to najdalej na świecie wysunięta na północ funkcjonująca osada (zimą 30, latem 130 osób). Tam zlokalizowano wiele stacji naukowo-badawczych, narodowych norweskich, także tych międzynarodowych ważnych dla systemu Światowej Obserwacji Atmosfery. Aktualnie jest tam szesnaście stałych stacji badawczych prowadzonych przez agencje z dziesięciu krajów. Nasz ekspert przybył tu oczywiście drogą morską (fot. 3). W latach 1916-1963 prowadzono wydobycie węgla. Stąd kolej, znana z faktu, iż była to najbliżej bieguna położona kolej na świecie (fot. 4). Sprzęt i urządzenia wydobywcze pozostały „na wypadek, gdyby późniejszy rozwój technologiczny pozwolił na bezpieczniejsze operacje wydobywcze” (fot. 5).

Ny-Ålesund znajduje się w wysoko arktycznym ekosystemie w strefie tundry. Żyją tam oczywiście renifery (fot. 7), lisy arktyczne i niedźwiedzie polarne. Jak się dowiadujemy mieszkańcy musza nosić karabiny, właśnie z powodu niedźwiedzi, a drzwi wszystkich domostw pozostają otwarte, dla ludzi potrzebujących schronienia w przypadku ataku zwierząt.

Właśnie stąd w 1925 r. Roald Amundsem, podjął próbę dotarcia samolotem do bieguna północnego. W Ny- Ålesundzie znajduje się pomnik tego wielkiego polarnika. Stąd wyprawy podejmował także Umberto Nobile i wielu innych odkrywców. Stąd załoga (fot. 2), w skład której wchodzi nasz ekspert (fot. 1) (fot. 8), wypływa w dalszą podróż. Dokąd? Czekamy na komunikaty. (jm)

(fot. ze zbiorów Wojciecha Pasiecznego oraz Alicji Gajlewicz)

Słowa kluczowe Norwegia