Statystyka

Słowenia: bezpieczeństwo pieszego wchodzącego i na jezdni

11 lutego 2020

Słowenia: bezpieczeństwo pieszego wchodzącego i na jezdni
(fot./grafika – archiwum Grupy IMAGE)

Słowenia w rankingu najbezpieczniejszych państw UE za rok 2018 z wynikiem 44 ofiar śmiertelnych liczonych na 1 mln mieszkańców. Przypomnijmy – prowadząca w tej statystyce Wlk. Brytania wypracowała wynik – 28. Ostatni kraj w tej tabeli zajmuje Rumunia –96 ofiar śmiertelnych. Polska – 5 miejsce niestety od końca - z wynikiem 75. zabitych na 1 mln mieszkańców. Średnia dla Europy to 49 osób, które poniosły śmierć.

Kodeks drogowy (Šifra avtoceste). Zacytujmy tu fragment ustawy: - Na jezdni (przejściu dla pieszych), w przypadku, gdy żadna osoba ani sygnalizacja świetlna nie kieruje ruchem, kierowcy i inni uczestnicy ruchu drogowego zobowiązani są zapewnić bezpieczne przejście przez jezdnię pieszym, którzy znajdują się na jezdni (przejściu dla pieszych) lub wchodzą na jezdnię (przejście dla pieszych).

Pieszy/ruch pieszych. Zgodnie z obowiązującym prawem - ochrona pieszego rozpoczyna się w momencie wejścia na jezdnię. Kierowca ma obowiązek zapewnić pieszemu znajdującemu się lub wchodzącemu na jezdnię bezpieczne przejście. Jak podkreślają eksperci bezpieczeństwa ruchu drogowego: - Orzecznictwo wyraźnie stoi na stanowisku, że pieszemu przysługuje absolutne pierwszeństwo wobec kierowcy przy przechodzeniu przez jezdnię - informuje redakcja portalu BRD24 w 2014 r. (jm)

W 2018 r. najbezpieczniejsze drogi były w Wielkiej Brytanii (fot. Jolanta Michasiewicz)