Statystyka

Tak giną seniorzy. 50% ofiar śmiertelnych wśród pieszych to seniorzy

27 lipca 2023

Tak giną seniorzy. 50% ofiar śmiertelnych wśród pieszych to seniorzy
(fot. PIXABAY)

Co piąte potrącenie pieszego-seniora ma miejsce na chodniku - informuje Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. I dalej czytamy: W 2022 r. w Warszawie mieliśmy aż 91 poszkodowanych pieszych w wieku 60 lat i więcej. Aż do 19 takich wypadków doszło na chodniku.

Zbyt często kierowcy, w tym kierujący ciężkimi pojazdami, manewrują w sposób bardzo niebezpieczny w miejscach, w których mogą być pewni, że obok mogą się poruszać piesi. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób starszych, które bardzo często gorzej widzą i słyszą niż osoby młodsze. Ponieważ trudniej im się poruszać, nie mają szans na uniknięcie zderzenia w starciu z nieodpowiedzialnym kierowcą.

W 2022 r. doszło w Warszawie do 91 potrąceń osób w wieku 60 lat i więcej. 45 z nich miało miejsce na przejściach dla pieszych, aż 19 na chodnikach, do tego 7 miało miejsce na parkingach. W ich efekcie 8 seniorów zginęło a 83 odniosło obrażenia. W ubiegłym roku nie doszło w stolicy do śmiertelnego potrącenia na chodniku (choć w poprzednich latach były takie przypadki). Mimo to w marcu ubiegłego roku, w przeciągu tygodnia, 57-latka został przejechana na placu manewrowym przez kierowcę forda transita, a 82-letnia pani na parkingu przez kierowcę mercedesa. Obaj kierowcy cofali. Obie kobiety zmarły w wyniku obrażeń.

Osoby starsze poruszają się po ulicach bardzo uważnie. Spośród wspomnianych 91 wypadków, zostały uznane za winne ich spowodowania tylko sześciokrotnie. Aż 85 razy winny okazał się kierujący pojazdem.

Źródło: Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie