Ministerstwo w sprawie rejestracji „anglików”
8 kwietnia 2012Posłowie Marek Krząkała i Jarosław Pięta złożyli interpelację nr 2518 w sprawie rejestracji pojazdów z kierownicą po prawej stronie tzw. “anglików”. Adresat, minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, a w jego imieniu Tadeusz Jarmuziewicz, sekretarz stanu... →
Interpelacja w sprawie „anglików”
6 marca 2012(Fot.: PD@N 420-36ag) W sprawie rejestracji tzw. anglików coraz głośniej. Także w Sejmie RP - jest interpelacja nr 2518 właśnie w sprawie rejestracji pojazdów z kierownica po prawej stronie. Interpelacje zgłosili dwaj posłowie: marek Krząkała i Jarosław Pięta.... →
Zapowiedź zniesienia zakazu rejestracji „anglików”
2 lutego 2012(Fot.: PD@N 415-20jm) Minister transportu Sławomir Nowak - na jednym z portali społecznościowych - zapowiedział wszczęcie prac, które mają umożliwić rejestrację w Polsce aut z kierownicą po prawej stronie. Według obowiązującego stanu prawnego w naszym kraju... →
Tzw. angliki bez zmian, ale możliwe indywidualne zezwolenia
29 lipca 2011Tzw. angliki po polskich drogach mają prawo poruszać się, niestety w naszym kraju nie mogą być rejestrowane. Istnieją precedensy, na które niezbędne są indywidualne zezwolenia - pisze Danuta Frey w "Rzeczpospolitej". Od wielu lat o zmianę sytuacji zabiegają Polacy pracujący w Anglii,... →
„Anglik” to większe ryzyko wypadku
15 listopada 2010Polsce grozi proces za uniemożliwianie rejestracji aut z kierownicą po prawej stronie. Jeśli państwo polskie przegra tę sprawę, w Ministerstwie Infrastruktury powinny polecieć głowy – komentuje “Głos Pomorza”. Grzegorz Dorobek, reemigrant z Wielkiej Brytanii starający... →
W sprawie rejestracji aut z kierownicą po prawej stronie
30 września 2010(Fot.: PD@N 361-1jm) Komisja Europejska (KE) ponownie upomniała Polskę za odmowę rejestracji aut z kierownicą po prawej stronie. KE domaga się zmiany polskich przepisów, które są - jej zdaniem - sprzeczne z unijnym prawodawstwem. KE uważa, że Polska łamie... →
„Anglicy” nadal bez rozstrzygnięć, ale…z lusterkami
4 czerwca 2010Właściciele "anglików" bezskutecznie walczą o prawo zarejestrowania swoich pojazdów bez tzw. przekładek. Dzisiaj argumentują, że wystarczyłaby drobna zmiana przepisów, wystarczy zainstalować urządzenie, które można kupić za około 150 zł, by obalić wątpliwości Ministerstwa... →
Nie będzie rejestracji „anglików”
27 stycznia 2010Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę w sprawie rejestracji samochodu, w którym kierownica znajduje się po prawej stronie, wyprodukowanym z myślą o ruchu lewostronnym. Problemem odmów rejestracji w Polsce takich pojazdów w ubiegłym roku zajmowała się już Komisja Europejska,... →
Jak sprowadzić samochód z Wielkiej Brytanii?
12 kwietnia 2009(293-14jm) Pytanie: Jak sprowadzić samochód z Wielkiej Brytanii? Odpowiedź: Procedura z prawnego punktu widzenia nie jest zbyt skomplikowana. Zastanowić się należy nad opłacalnością sprowadzenia auta, ze względu na wysokie koszty transportu i przystosowania pojazdu do... →
Kierowca doskonały też ćwiczy
31 marca 2009Szofer opancerzonego cadillaca, którym przemieszczać się będzie amerykański prezydent Barack Obama podczas szczytu G20, przyzwyczaja się w Londynie do obowiązującego w Wielkiej Brytanii ruchu lewostronnego - pisze londyńska popołudniówka "Evening Standard". Według gazety prezydencka... →
Pojazdy do ruchu lewostronnego
20 marca 2009Polacy mieszkający na Wyspach walczą o możliwość rejestracji w naszym kraju aut z kierownicą po prawej stronie. Pod petycją do premiera Tuska podpisało się ponad 1000 osób, a jedna z nich złożyła skargę do Komisji Europejskiej - pisze “Dziennik”. W efekcie KE wystąpiła... →
Rejestracja „anglika”
22 lutego 2009Pytanie: Niedawno przeczytałem gdzieś że będzie możliwość rejestracji aut z kierownicą po prawej stronie. Na jakich zasadach miałoby się to odbywać(chodzi o normalne auta, nie zabytkowe itp.)Czy ta ustawa już weszła? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Roman Odpowiedź redakcji "Auto... →
Prawo po prawej stronie
10 lutego 2009Polska polonia w Wielkiej Brytanii rozpoczęła – jak piszą - walkę o umożliwienie rejestracji samochodów z kierownicą po prawej stronie w Polsce. Czytamy: Stoi za nami europejskie prawo, doświadczenia innych krajów UE oraz zdrowy rozsądek. Po zebraniu odpowiedniej liczby podpisów... →
Rejestracja „anglika”
8 lutego 2009Pytanie: Jak zarejestrować angielski samochód w Polsce? Odpowiedź redakcji “Echo Dnia Radom”: Zarejestrowanie w Polsce samochodu z kierownicą umieszczoną po prawej stronie nie jest możliwe. Wystarczy jednak poddać auto odpowiedniej przeróbce. Można jej dokonać nawet we... →
Czy Irlandczycy chcą ruchu prawostronnego?
11 lutego 2008Irlandzki senator Donie Cassidy złożył wniosek, aby senat rozważył propozycję dość znaczącej dla Irlandii zmiany w ruchu ulicznym - jazdy prawą stroną szosy. Do tej pory w Irlandii, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, obowiązuje ruch lewostronny. Stwarza on problem dla coraz większej... →
Soczewki ratujące życie
21 grudnia 2007Wyprzedzanie samochodów w kraju o ruchu lewostronnym, gdy jedziemy autem przystosowanym do ruchu prawostronnego (i odwrotnie) jest problematyczne i powoduje zagrożenie w ruchu. Rozwiązaniem mogą okazać się soczewki. Za kanałem La Manche zaczyna się Wielka Brytania. W ojczyźnie ruchu... →
- 1
- 2 (current)