Ekspert wyjaśnia

Co to jest defensive driving - opinie

24 sierpnia 2008

Pytanie: Co to jest szkolenie defensive driving?

Odpowiedź:Szkolenie defensive driving to inaczej nauka jazdy po mieście, która odbywa się w najczęściej spotykanych warunkach ruchu drogowego. Podczas jazdy zachowania kierowcy są najpierw korygowane, a po zakończeniu szkolenia oceniane. Podczas szkoleń defensive driving ćwiczona jest technika wyprzedzania oraz płynność jazdy, umiejętności dostosowywania prawidłowej prędkości jazdy, właściwy dobór pasa ruchu i jego zmiana, zachowywanie odpowiedniej odległości między samochodami, prawidłową sygnalizację kierunkowskazami oraz efektywne hamowanie i operowanie biegami. Szkolenia defensive driving są nieocenionym narzędziem poprawy umiejętności prowadzenia samochodu, w codziennych sytuacjach ruchu drogowego.

K O M E N T A R Z E:

Jarosław Czechowski - ..."defensive driving to inaczej nauka jazdy po mieście". Niestety, nie mogę zgodzić się z tym stwierdzeniem, to nie tylko jazda po mieście! To cała filozofia, zmiana sposobu myślenia i zachowania uczestników ruchu na drodze. Przestrzeganie trzech podstawowych zasad, Przewidywać, Rozpoznawać i Unikać, wszelkich zagrożeń w ruch drogowym, a nie bronić się przed nimi, różnego rodzaju manewrami obronnymi. To właściwa ocena sytuacji na drodze, prawidłowa obserwacja i odczytywania zamiarów i sygnałów innych uczestników ruch drogowego. Do tego niezbędna jest pełna koncentracja, wewnętrzny spokój, umiejętność odizolowania od czynników stresogennych, to również a właściwie przede wszystkim praca " nad głową kierowcy , jego emocjami i odruchami". Do osiągnięcia tego celu, służą dobrze skonstruowane i prowadzone przez doskonale wyszkolonych instruktorów Kursy Doskonalenia Technik Jazdy. I nie chodzi tu, o przypadkowe szkolenia prowadzone przez różnego rodzaju Szkoły nauki jazdy, szkolące kandydatów na kierowców. One niech się zajmą budową własnego systemu szkolenia kandydatów na kierowców, a nie doskonaleniem technik jazdy. W każdej dziedzinie istnieje gradacja i pewne poziomy. W tej dziedzinie, również musi być pewne stopniowanie. Instruktorzy Nauki Jazdy, niech uczą kandydatów jeździć (!) a nie tylko przygotowywać do zdania egzaminu. Instruktorzy Doskonalenia Technik Jazdy (a jest nas bardzo niewielu) zajmiemy się dalszym szkoleniem i rozwojem umiejętności kierowców.

Adam T. - Bardziej skłaniałbym się do wyjaśnienia podanego przez Pana Jarosława. Jest to styl jazdy defensywnej, obronnej w przeciwieństwie do często lansowanego ofensywnego (agresywnego) czy sportowego stylu jazdy. I rzeczywiście trzeba mieć swoje przekonanie, filozofię, aby tak jeździć. Natomiast trudno się zgodzić ze zdaniem, że instruktorzy OSK mają uczyć jeździć, a nie "wtrącać" się do "defensive driving". Moim zdaniem tę filozofię prowadzenia pojazdu powinien każdy poznać i wprowadzać w życie i to jak najwcześniej.
Natomiast na doskonalenie też jest miejsce i warto to robić. Chyba warto zauważyć, że "difensive driving" jest bardzo zbieżny (lub tożsamy) z tzw. Eko-jazdą. Pozdrawiam