Ekspert wyjaśnia

T. Kulik. Przepisy traktujące o okresie próbnym są napisane absurdalnie

26 stycznia 2018

T. Kulik. Przepisy traktujące o okresie próbnym są napisane absurdalnie
Tomasz Kulik, instruktor nauki jazdy, techniki jazdy, były kierowca JW GROM (fot. Jolanta Michasiewicz)

Pytanie: Kochana Redakcjo! Piszę w nawiązaniu do artykułu pt. „Prędkości okresu próbnego” (25.1.2018), jaki ukazał się pod linkiem: https://www.prawodrogowe.pl/informacje/news-tygodnia/predkosci-okresu-probnego W zeszłym roku uzyskałam prawo jazdy kategorii A1 i staram się nie przekraczać prędkości dopuszczalnych wyrażonych znakami i przepisami. Po Trasie Siekierkowskiej w Warszawie poruszam się z dozwoloną znakiem prędkością 80 km/h (jest to obszar zabudowany - przyp. red.). Jesienią tego roku będę się starać o prawo jazdy kategorii B, więc będę przez pewien czas kierowcą w okresie próbnym. Czy w tym czasie, kierując motocyklem, obowiązuje mnie ograniczenie do 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 poza zabudowanym i 100 na autostradzie, tylko gdy kieruję autem, czy także gdy kieruję motocyklem? Ania z Warszawy

Odpowiada Tomasz Kulik (instruktor nauki jazdy, techniki jazdy, były kierowca JW. GROM): Przepisy traktujące o okresie próbnym są napisane absurdalnie, bez przemyślenia skutków jakie za sobą niosą.

Przepis art. 91.2.3 mówi wyraźnie, że kierowca w okresie próbnym jest obowiązany kierować wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego - przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu. Ponieważ motocykl jest pojazdem samochodowym, to osoba objęta okresem próbnym ma obowiązek nakleić "listek" też na motocyklu, choć dotychczas nie musiała, dopóki nie uzyskała prawa jazdy kategorii B. Osoba w okresie próbnym przez osiem miesięcy od dnia otrzymania prawa jazdy nie może też kierować motorowerem, bo nie jest to pojazd samochodowy ani nawet silnikowy. Czyż nie absurd? Tak, absurd, ale prawnicy mawiają: dura lex sed lex (twarde prawo, ale prawo).

Idąc dalej po przepisach ustawy o kierujących pojazdami napotykamy przepis w art. 91.3, który brzmi: W okresie próbnym, przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, kierującemu pojazdem zabrania się:

1) przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej;

2) kierowania pojazdem nieoznakowanym w sposób, o którym mowa w ust. 2 pkt 3; (...)

Zatem wyraźnie mamy napisane, że "listek" być musi (także na motocyklu), a powyższe ograniczenia prędkości będą dotyczyły panią Anię także gdy będzie kierować motocyklem, przez pierwsze osiem miesięcy od odebrania prawa jazdy kategorii B.

Tomasz Kulik, instruktor nauki jazdy, techniki jazdy, były kierowca JW GROM

Szanowni Czytelnicy, pytajcie - odpowiemy. Piszcie: e-mail: tygodnik@prawodrogowe.pl