Ekspert wyjaśnia

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo ruchu drogowego

26 listopada 2011

Pytanie: Dlaczego w Polsce dochodzi do tak wielu wypadków? – zapytali dziennikarze Programu Pierwszego Polskiego Radia.

b63c6d762faef3c29c8c2e8b110183090401479e Bartłomiej Morzycki, prezes Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego (Fot.: PD@N 406-46jm)

Odpowiedź: W Polsce kierowca przyłapany na wykroczeniu próbuje wyłgać się przed policjantem od odpowiedzialności. Za granicą nie jest to możliwe. Jedną z głównych przyczyn wypadków jest prowadzenie samochodu po alkoholu. Wielu kierowców siada za kółkiem następnego dnia po wypiciu. Kierowca sądzi, że jest w pełni sprawny, tymczasem tak nie jest. Do wypadków przyczynia się też zły stan samochodów i dróg. Gdy kierowcy jadą wolno po złej drodze, to po dotarciu do odcinka o lepszej nawierzchni próbują jechać szybciej. Jest to niebezpieczne, a tylko pozornie pozwala zyskać na czasie. Do poprawy bezpieczeństwa na drogach przyczyniają się też nowe wynalazki. Jednym z nich jest instalacja, która nie pozwala uruchomić samochodu, gdy kierowca jest nietrzeźwy. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo ruchu drogowego. Pasażerowie powinni na przykład zwracać uwagę kierowcy, jeśli jedzie za szybko lub niebezpiecznie.

Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego (Partnerstwo) jest inicjatywą non-profit na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, której członkami są przedstawiciele wszystkich trzech sektorów: biznesu i organizacji pozarządowych (stowarzyszenia i fundacje) oraz administracji rządowej. Partnerstwo powstało z inicjatywy i jest afiliowane przy Global Road Safety Partnership w Genewie, międzynarodowej organizacji pracującej na rzecz poprawy bezpieczeostwa ruchu drogowego, zrzeszającej biznes, organizacje pozarządowe i rząd. GRSP działa na rzecz trwałego ograniczenia liczby wypadków drogowych w krajach przechodzących proces transformacji. Partnerstwo zrzesza kilkanaście firm: 3M, ABB, Arval, Mercedes-Benz, Evo Bus, DHL Express, General Motors, Michelin, Renault, Shell, Total, Sanofi, Exxon Mobil, Raben Group, Chevron i PZU oraz organizacje pozarządowe i stowarzyszenia: Fundacja Krzysztofa Hołowczyca “Kierowca Bezpieczny”, Polski Czerwony Krzyż, Stowarzyszenie “Droga i Bezpieczeństwo”, Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, AutomobilKlub ,Flota Auto Biznes, Fleet Meetings, Gazeta Bankowa, Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego, Instytut Transportu Samochodowego, Polska Agencja Prasowa, Polskie Stowarzyszenie Motorowe, Fundacja Integracja, Safe Drive Polska, Szkoła Jazdy Renault, Keralla Research, Polska Agencja Prasowa, Polskie Stowarzyszenie Motorowe, Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej, Fundacja Jedź Bezpiecznie i Towarzystwo Trzeźwości Transportowców. Partnerstwu patronują: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Bank Światowy i GRSP. Więcej informacji: www.pbd.org.pl; www.facebook.com/PartnerstwodlaBezpieczenstwaDrogowego

Odpowiedzi udzielił: Bartłomiej Morzycki, prezes Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego