Legislacja

56 testów zmienionych! Czy znasz nowe definicje?

23 września 2022

56 testów zmienionych! Czy znasz nowe definicje?
(fot. PIXELS)

Jak się dowiadujemy z bazy pytań egzaminacyjnych stosowanych na egzaminie państwowym na prawo jazdy - zgodnie z zapowiedzią - usunięto 65 pytań testowych. Teraz czekamy na nowe pytania. Tymczasem redakcja tyg. PRAWO DROGOWE@NEWS przygotowała zestawienie wszystkich zmienianych/uchylonych/dodanych definicji. Zachęcamy do lektury.

W kwestii egzaminów na prawo jazdy, a dokładnie aktualizacji baz pytań uspakajał Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, jeszcze przed 21 września br. uspakajając dziennikarzy: - Każdorazowo to robimy [przegląd bazy testów - przyp. red.]. Jest Komisja powołana przy Ministrze Infrastruktury, która za te zagadnienia odpowiada. Czyli ma aktualizować pytania wtedy, kiedy przepisy zmieniają się, weryfikować pytania czy są aktualne, czy jednak ze względu na zmianę w przepisach prawa tą swoją aktualność tracą. I je z bazy pytań wycofać. Jestem przekonany, że tak będzie i w tej sytuacji. Do 21 września te pytania, które stracą swoją aktualna moc w bazie widnieć nie będą. I właśnie tak się stało, wycofano 65 pytań. Pozostaje pytanie kiedy będą nowe?

Przypomnijmy do oceny obowiązującej bazy pytań, 10 grudnia 2014 r. została powołana Komisja do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych stosowanych na egzaminie państwowym na prawo jazdy. W jej skład weszli” egzaminatorzy, instruktorzy nauki jazdy, instruktorzy techniki jazdy, eksperci w zakresie prawa, eksperci w zakresie medycyny ratunkowej, psychologii, metodyki i dydaktyki, w zakresie języka polskiego, tłumacz języka angielskiego, języka niemieckiego oraz języka migowego.

Pytania egzaminacyjne mają odzwierciedlać sytuacje, z jakimi kierowcy mogą się spotkać w codziennym ruchu drogowym. Czyli muszą też odzwierciedlać zmiany wprowadzone do ustawy - Prawo o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg oraz niektórych innych ustaw (2022.1768) [kliknij]. Wśród tych zmian poprawione, ale też nowe definicje. Poniżej przygotowaliśmy ich zestawienie - zachęcamy do lektury: