Legislacja

Czy fotoradary wrócą?

21 lipca 2021

Czy fotoradary wrócą?
(fot. Jolanta Michasiewicz)

W 2016 roku strażom miejskim i gminnym odebrano prawo posługiwania się fotoradarami stacjonarnymi podczas kontroli prędkości na drogach. Dziś coraz głośniej wysuwane są postulaty przywrócenia tej możliwości. W tej kwestii występuje też Związek Powiatów Polskich.

Zarejestrowane przez fotoradary wykroczenia drogowe przynosiły zwiększenie wpływów do lokalnych budżetów. Jak się dowiadujemy z propozycją powrotu samorządowych fotoradarów - na posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury - wystąpił przedstawiciel Związku Powiatów Polskich - Jakub Dorosz-Kruczyński. Mówił: - Chyba nikt z nas nie chce powrotu do dyskusji, że to są te ruchome fotoradary, ustawiane za przysłowiowym koszem na śmieci jako pułapki na kierowców, tylko żeby to było na nowych, bardziej klarownych zasadach. Na przykład żeby przyznać strażom gminnym kompetencje do dysponowania fotoradarami stacjonarnymi. Tych stacjonarnych urządzeń na drogach coraz więcej, lokalizacje są uzgadniane na podstawie analiz brd przygotowywanych przez Instytut Transportu Samochodowego.

Kilka dni temu w jednym z programów radiowych szef GITD ocenił, iż fotoradary znacząco poprawiają bezpieczeństwo: - One były montowane zawsze tam, gdzie dochodziło do wypadków, gdzie ginęli ludzie. Po postawieniu fotoradarów znacznie poprawia się bezpieczeństwo. Praktycznie nie dochodzi w tych miejscach do wypadków. Potwierdził coraz częściej adresowane do niego postulaty o postawienie fotoradarów. - Do nas wpłynęło już ok. 3 tys. wniosków o postawienie nowych fotoradarów. W chwili obecnej jest ich ok. 500 - to są fotoradary, urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości, rejestratory przejazdu na czerwonym świetle.

Jak się dowiedzieliśmy Główny Inspektorat Transportu Drogowego wspólnie z resortem infrastruktury pracują nad projektem tzw. ustawy fotoradarowej. Jedną z przewidzianych zmian ma być zasada, iż kara za zarejestrowane wykroczenie ma być nakładana na właściciela pojazdu. To zdecydowanie ułatwi tzw. ściągalność mandatów. Czy kierowcom będzie łatwiej? Piratom drogowym zdecydowanie nie. Podniesione zostaną także wysokości mandatów. Projekt ustawy oczekuje na zgłoszenie do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. (jm)