Legislacja

Jazda na rowerze w obowiązkowym kasku

13 marca 2018

Jazda na rowerze w obowiązkowym kasku
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Sezon rowerowy zdecydowanie ruszył. Wypożyczalnie dostarczyły sprzęt i czekają na pierwszych klientów. W wielu miastach rowerzyści zaznaczyli swoją obecność. Punkty naprawy maja dużo pracy bo wyciągamy nasze pojazdy z piwnic i balkonów i zlecamy ich przeglądy. Jak się też okazuje posłowie nie zapominają o rowerzystach. Tomasz Kostuś w interpelacji nr 2031 w sprawie obowiązkowej jazdy w kasku na rowerze nawiązał do trwających prac zespołu złożonego z przedstawicieli różnych ministerstw: MSWiA, infrastruktury, KGP, sprawiedliwości, cyfryzacji oraz ekspertów z instytutów badawczych. Zespołu powołanego, aby opracować zmiany w przepisach drogowych. Za najważniejszą zmianę poseł uznał dwa elementy: obowiązkowe kaski dla dzieci i wprowadzenie maksymalnej prędkości dla kierowców w godzinach nocnych.

Obowiązkowe kaski. - Jednym z pomysłów jest wprowadzenie obowiązkowych kasków dla dzieci jeżdżących na rowerach. Nie ustalono na razie, do jakiego wieku planuje się wprowadzić ten obowiązek. Jak przyznają sami członkowie komisji, różne kraje stosują odmienne rozwiązania. Rozstrzał jest całkiem spory. W niektórych państwach jest to do 7. roku życia, w innych 12., a także pojawia się pułap 15. „Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki, dyskusje trwają” - komentuje jeden z członków komisji - uzasadnia poseł Tomasz Kostuś. I pyta: czy rozważane są przepisy rozszerzające obowiązek jazdy w kasku dla dzieci również dodatkowo na inne środki transportu takie jak deskorolki, hulajnogi itp.? Czy rozważane są przepisy rozszerzające obowiązek jazdy w kasku również dla dorosłych? Nie zapomina on także o bezpieczeństwie rowerzystów. Tu interesuje się: Czy istnieją badania, które wskazywałyby, jak poprawiło się bezpieczeństwo wśród rowerzystów, jeżeli by mieli obowiązek jazdy w kasku? Ile co roku na polskich drogach ginie rowerzystów? Jakie działania prowadzi ministerstwo, by poprawić bezpieczeństwo rowerzystów na polskich drogach?

Interpelacja jest zaadresowana do ministra spraw wewnętrznych i administracji, wpłynęła 1 marca 2018 r. Też czekamy na odpowiedź resortu. (jm)