Legislacja

Minister A. Adamczyk: Elektryczne hulajnogi będą traktowane jak pojazdy. Projekt jest praktycznie gotowy

31 maja 2019

Minister A. Adamczyk: Elektryczne hulajnogi będą traktowane jak pojazdy. Projekt jest praktycznie gotowy
Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury (fot. Jolanta Michasiewicz)

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, odpowiedział na pytania dziennikarzy pytających o regulacje dotyczące  elektrycznej hulajnogi. Potwierdził, iż resort przygotowuje ustawę, w której zdefiniowana ona zostanie jako pojazd. Projekt tego aktu może już w nadchodzącym tygodniu trafi do Rady Ministrów.

W dniu wczorajszym newsem większości tytułów prasowych oraz portali była wypowiedź ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, udzielona w trakcie konferencji prasowej. Minister potwierdził, iż użytkownicy elektrycznych hulajnóg, którzy dziś traktowani są jako piesi i wobec tego są legalnymi użytkownikami chodników, staną są użytkownikami - pojazdów. Czyli hulajnoga w świetle prawa będzie pojazdem. A zatem już nie chodnik będzie właściwym dla niej miejscem. Czy trafią one na ścieżki rowerowe, a może także na jezdnie? Tego minister nie powiedział. I tu natychmiast pojawia się kolejne pytanie - kiedy zostanie przygotowany stosowny projekt nowelizujący w tym zakresie ustawę - Prawo o ruchu drogowym? Tu minister mówił: „Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu to będzie ten czas, kiedy będziemy starali się wpisać projekt ustawy do prac rządu” i dodał: „Mam nadzieję procedować ten projekt zgodnie z procedurą legislacyjną. Projekt jest praktycznie gotowy”.

To niezwykle ważne oświadczenie ministra, na chodnikach, ale nie tylko, coraz więcej różnorodnych tzw. urządzeń transportu osobistego, aura powoduje, iż pojawia się coraz więcej wypożyczalni tego sprzętu. Jechać praktycznie może każdy, bez jakichkolwiek uprawnień, czy umiejętności. W Warszawie odnotowano już kilka poszkodowanych osób, właśnie w wyniku zdarzenia z hulajnogą, która może przecież rozwijać niebagatelną prędkość do 25 km/godz.

W portalu PRAWO DROGOWE od ponad tygodnia dostępna jest ankieta, w której pytamy gdzie respondenci widzą właściwe dla elektrycznej hulajnogi miejsce. Oczywiście nie jest to profesjonalne badanie, a mała sonda i tu zanotowaliśmy następującą tendencję: 52% odpowiadają, iż miejsce dla hulajnogi elektrycznej to wyłącznie ścieżka rowerowa; 28% - wskazuje na ścieżkę rowerową i jezdnię; 4% - mówi – wyłącznie jezdnia, ale 10% uważa, że wyłącznie chodnik, tylko 6% dopuszcza rozwiązanie jazdy zarówno po chodniku jak i jezdni. Zapraszam do wypowiedzi. (jm)