Legislacja

Nowe stawki za usuwanie pojazdu z drogi i jego przechowywanie

4 sierpnia 2022

Nowe stawki za usuwanie pojazdu z drogi i jego przechowywanie
Teksty aktów oczekujących na wejście w życie dostępne są w aktualizowanym elektronicznie zbiorze aktów prawnych ePD (ELEKTRONICZNE PRAWO DROGOWE) - Wydawca Grupa IMAGE [kliknij] (fot. Jolanta Michasiewicz/grafika Grupa IMAGE)

W Monitorze Polskim opublikowane zostało Obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2022 r. w sprawie ogłoszenia obowiązujących w 2023 r. maksymalnych stawek opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym (2022.738_mp) [kliknij].

Ogłoszone, a obowiązujące w 2023 r. maksymalne stawki za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym wydane zostało na podstawie art. 130a ust. 6c ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym). Jak co roku minister finansów podniósł ich wysokość. Dla przykładu przyszła stawka w przypadku usunięcia z drogi auta osobowego wniesie 606 zł. W roku bieżącym wynosi ona 542 zł. Natomiast za jego przechowywanie dzienna stawka ma wynieść 52 zł, a dziś obowiązująca to - 46 zł za każdą dobę.

Przypomnijmy - pojazd jest przymusowo usuwany z drogi gdy np. jest zaparkowany w pasie drogowym w miejscu, gdzie jest zakaz parkowania; gdy kierowa jest pod wpływem alkoholu.

Obwieszczenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia i będzie obowiązywało do 31 grudnia 2023 r. (jm)