Legislacja

Nowe zasady szkolenia i egzaminowania od 2013 roku

5 stycznia 2012

Komunikat Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Warszawa 5.1.2012 r.:

c2ce75f200332b997b5672407f4564c230c29ab9

Nowe zasady egzaminowania kierowców od stycznia 2013 r.

5 stycznia br. Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak podczas konferencji prasowej poinformował, że chce, aby nowy system zdawania na prawo jazdy zaczął obowiązywać od stycznia 2013 r., a nie jak pierwotnie planowano od 11 lutego br. W związku z tym konieczna będzie nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami.

Podjęliśmy decyzję w resorcie, aby wystąpić do Sejmu z prośbą o przedłużenie vacatio legis do stycznia 2013 r. - powiedział Minister Sławomir Nowak. Mam nadzieję, że do końca miesiąca nowelizacja trafi do Prezydenta - dodał.

Nowy termin obowiązywania przepisów został zaproponowany, ponieważ Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, które są odpowiedzialne za egzaminowanie, nie są odpowiednio przygotowane do przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy na nowych zasadach. Lepiej dla komfortu zdających na prawo jazdy i działania systemu, by te zmiany weszły w życie później - znaczył Minister.

Nie chcielibyśmy, aby zdający mieli zbyt mało czasu na dostosowanie się do nowych warunków. W trosce o to, aby zdający nie mieli dyskomfortu zdawania z dnia na dzień w innych warunkach, chcemy aby odbyło się to w spokojniejszym tempie - powiedział podczas konferencji Sekretarz Stanu w MTBiGM Tadeusz Jarmuziewicz.

Propozycje MTBiGM skutkować będą tym, że egzaminy jeszcze przez rok będą przeprowadzane na dotychczasowych zasadach, tak aby WORD-y miały odpowiednio dużo czasu na lepsze przygotowanie i wdrożenie nowego systemu.

(Fot.: PD@N 411-6)

I kolejne komentarze publikowane w mediach: - Jak mieliśmy się przygotować do zmian, skoro od lutego zeszłego roku czekamy na rozporządzenie, które w szczegółach określałoby zasady egzaminowania - pyta Roman Bańczyk dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach. - Był tylko projekt rozporządzenia, który mógł być ciągle zmieniany - dodaje. Wydawać by się więc mogło, że na całym zamieszaniu wokół nowej ustawy skorzystały tylko szkoły jazdy. Dyrektor Roman Bańczyk do takiej tezy podchodzi jednak sceptycznie. - To prawda, że był boom na szkolenia, każdy chciał zdążyć przed zmianami, ale liczba kursantów jest ograniczona. - Lepiej dla komfortu zdających na prawo jazdy i działania systemu, by te zmiany weszły w życie później - znaczył minister transportu. Andrzej Szklarski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego uważa, że większość ośrodków była jednak przygotowana do zmian. Zaznacza, że w tym momencie dla WORD-ów decyzja ministra nie ma większego znaczenia. - Wielu ludziom jest ona jednak na rękę. Na egzaminy na prawo jazdy ustawiły się bowiem długie kolejki tych, którzy chcą zdążyć zdać egzamin na obecnie obowiązujących zasadach- mówi Andrzej Szklarski. Dodaje, że w ten sposób wiele osób może na spokojnie podchodzić do sprawdzianu.

Będziemy pytali naszych czytelników o opinie, a te publikowali w kolejnych numerach tygodnika.

Prosimy przysyłajcie Państwo swoje wypowiedzi: tygodnik@prawodrogowe.pl