Legislacja

Pomarańczowych tablic rejestracyjnych też nie będzie

23 września 2021

Pomarańczowych tablic rejestracyjnych też nie będzie

Jak informowaliśmy wczoraj [kliknij] resort infrastruktury nie widzi potrzeby zmian tablic rejestracyjnych tak, aby zmienił się ich wygląd (wygląd stosowanych czcionek}. Z takim wnioskiem wystąpiło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Producentów Tablic Rejestracyjnych uzasadniając ewentualną zmianę potrzebą poprawy ich funkcjonalności. Resort rozważył także propozycję wprowadzenia nowej odmiany tablicy rejestracyjnej do oznakowania ciągników rolniczych.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Producentów Tablic Rejestracyjnych zaproponowało wprowadzenie nowej odmiany tablicy rejestracyjnej do oznakowania ciągników rolniczych. Celem miało być wyróżnienie w porównaniu do tablic motocyklowych. Pomysł – zastosowanie w tym wypadku tablic wyłącznie z pomarańczowym kolorem ich tła. Tak oto uzasadniony został pomysł: - Pojazdy te poruszają się znacznie wolniej w stosunku do innych pojazdów, tym samym nieoznakowane w indywidualny sposób mogą stwarzać zagrożenie na drogach. Korzyściami z wprowadzenia odrębnego koloru tablicy dla ciągników byłoby także wyeliminowanie nadużyć związanych z przekładaniem tablicy rejestracyjnej z motocykla na ciągnik rolniczy, a także potencjalnie zmniejszenie liczby wypadków i kolizji z pojazdami rolniczymi. Tablice na pojazdy rolnicze stosowane są z powodzeniem w wielu krajach Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Dania, Holandia, Litwa).

Ministrowi infrastruktury zadano pytanie: Czy istnieje możliwość wprowadzenia nowej odmiany tablicy rejestracyjnej z pomarańczowym odblaskowym tłem dla ciągników rolniczych?

W imieniu resortu odpowiedział Rafał Weber, sekretarz stanu, nie dostrzeżono zasadności wyróżnienia ciągników rolniczych pomarańczowymi tablicami rejestracyjnymi. Odnosząc się do tej kwestii uzasadniono: - Ciągniki rolnicze od wielu lat są rejestrowane i oznaczane zwyczajnymi tablicami rejestracyjnymi o standardowej kolorystyce i do tego rozwiązania nie było jak do tej pory zastrzeżeń. Ciągniki rolnicze z racji swojej konstrukcji są łatwo rozpoznawalne na drogach i nie mogę podzielić poglądu, jakoby przez brak oznakowania odmienną tablicą rejestracyjną oraz mniejszą dopuszczalną prędkością, pojazdy te miały stwarzać zagrożenie na drodze. I konkluzja: - Nie zauważam zatem zasadności dla podjęcia prac nad wprowadzeniem odrębnych, pomarańczowych tablic rejestracyjnych dla ciągników rolniczych. (jm)