Zakończyło się 77. posiedzenie Sejmu RP, wśród podjętych decyzji - posłowie przyjęli ustawę zmieniającą nowelizację ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy wydłużają ważność wydanych osobom niepełnosprawnym kart parkingowych do upływu ważności tych dokumentów i nie dłużej niż do 30 czerwca 2015 r. Wcześniej termin utraty ważności kart był ustalony na 30 listopada 2014 r. Nowelizacja jest związana z wprowadzeniem nowych warunków otrzymywania kart parkingowych i zmiany ich wzorów. Następnie ustawą zajmie się Senat.
Przypomnijmy - od stycznia 2016 r. ma zacząć funkcjonować elektroniczna centralna ewidencja kart parkingowych. Wraz ze zmianami w wydawaniu kart parkingowych w Kodeksie wykroczeń pojawiło się nowe wykroczenie: posługiwanie się w sposób nieuprawniony kartą parkingową dla osób niepełnosprawnych, za co można dostać grzywnę do 2 tys. zł. Określona też jest minimalna liczba miejsc postojowych zagwarantowanych dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Według resortu infrastruktury obecnie w Polsce wydanych jest ponad 650 tys. kart parkingowych. Resort pracy oceniał, że jest ich od 900 tys. do 1,2 mln. Wiele z nich używanych było w sposób nieuprawniony - często były podrabiane, korzystano z kart osób, które już zmarły, lub wystawionych na członków rodzin mieszkających w innym rejonie kraju. Według szacunków autorów ustawy, po nowelizacji w obiegu pozostanie 200-300 tys. kart.