Legislacja

Utrata 6. tzw. punktów karnych za nieprzestrzeganie pierwszeństwa pieszych

19 września 2018

Utrata 6. tzw. punktów karnych za nieprzestrzeganie pierwszeństwa pieszych

We Francji w dniu wczorajszym weszły w życie zmiany w kodeksie drogowym zaostrzające sankcje dla kierowców, a wzmacniające jednocześnie bezpieczeństwo pieszych uczestników ruchu drogowego. Opublikowany w dniu wczorajszym przepis wprowadza trzy ważne decyzje: dwie dotyczące bezpieczeństwa pieszych, trzecia – pijanych kierowców. Po raz kolejny wzmocniono bezpieczeństwo pieszych. Przypomnijmy – we Francji obowiązuje bezwzględne pierwszeństwo pieszego na przejściu dla pieszych (zgodnie z artykułem R.415.11 Kodeksu drogowego -"Kierowca jest zobowiązany ustąpić pieszemu wchodzącemu na przejście przez jezdnię lub wyraźnie przedstawiając zamiar zrobienia tego"). Nowa sankcja podwyższa z 4 do 6 punkty karne, które traci kierowca nie respektuje wspomnianego pierwszeństwa pieszych.

Planowana jest realizacja także innych środków w celu ochrony pieszych jak np. budowa bezpieczniejszych przejść dla pieszych, poprawa widoczności wokół przejść itp.

W 2017 r. na francuskich drogach życie straciło 519 pieszych, w tym 325 w miastach. Media podkreślają, że ponad połowa zabitych pieszych do osoby w wieku senioralnym – powyżej 65 roku życia. Rannych w wypadkach samochodowych było 11 070 pieszych. (jm)