Legislacja

Zakaz palenia papierosów w samochodzie. Całkowity?

14 marca 2022

Zakaz palenia papierosów w samochodzie. Całkowity?
(fot. PEXELS)

Część niemieckich landów prowadzi prace nad nowelizacją obowiązujących przepisów w zakresie zakazu palenia w tym - w aucie. To ma być krok do przodu, albowiem zmiany mają dotyczyć całkowitego zakazu palenia w obecności nieletnich i kobiet w ciąży. Proponowane mandaty mają oscylować w wysokości od 500 do 3000 euro.

Niemcy - całkowity zakaz palenia w aucie. Jak się dowiadujemy Niemcy chcą ustanowić zakaz palenia w aucie. Z takim celem część niemieckich landów (Nadrenia Północna-Westfalia, Brema, Hamburg, Dolna Saksonia, Szlezwik-Holsztyn) już rozpoczęło prace nad nowelizacją ustawy o zakazie palenia. Zmiany mają dotyczyć także zakazu w pojeździe. Jak podkreślają inicjatorzy zakazu nigdzie stężenie biernego dymu nie jest tak wysokie jak w samochodzie. Całkowitego w obecności kobiet w ciąży i dzieci. Proponowana grzywna: od 500 do 3000 euro. Podobne rozwiązania - jeśli w samochodzie znajdują się osoby poniżej 12 czy 18 lat lub kobiety w ciąży - w Europie już obowiązują: w Austrii; we Włoszech we Francji; w Anglii i Walii w Irlandii w Grecji. Niderlandy w roku ubiegłym zapowiedziały zakaz także podczas postoju pojazdu. Poza Europą w niektórych stanach USA, prowincjach Kanady, Australii i RPA obowiązują zakazy palenia w samochodach, w których przebywają dzieci.

Regulacje w prawie polskim. Regulacje w tym zakresie istnieją także w prawie polskim. Art. 63 ust. 5 ustawy - Prawo o ruchu drogowym stanowi: „Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki”. W tej samej ustawie w art. 60 w pkt 1 zapisano: „Art. 60. 1. Zabrania się: 1) używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim;”. Regulacja dotyczy sytuacji, gdy papieros rozprasza uwagę kierowcy, czy powoduje niebezpieczne manewry na drodze. Przy okazji przestrzegamy też przed wyrzucaniem niedopałków przez okno samochodu.

W obowiązujących przepisach przewidziano mandat - za wykroczenie z art. 63 ust. 5 - i wynosi on 50 zł. (jm)