Przegląd prasy

5201 zatrzymanych pijanych kierowców. Ilu pojechało dalej?

6 maja 2012

21bc6de26584251642fc00350d9f3bd77cbdb472

(Fot.: PD@N 427-5)

Policjanci podczas dziesięciu dni majowego weekendu 2012 zatrzymali aż 5201 nietrzeźwych kierujących. To bardzo wysoka statystyka, jednak pamiętajmy nie wiemy ilu pojechało dalej. Jak wynika z danych KGP zdecydowaną większość z nich stanowili ci kierowcy, którzy mieli powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi. Przykładowo w sobotę na 463 nietrzeźwych kierowców aż 429 przekroczyło tę granicę. Rok temu tylko podczas weekendu majowego zatrzymano aż 2268 nietrzeźwych kierowców. Część z nich nie wiedziała, że nadal znajduje się pod wpływem alkoholu.

Problemem jest niska świadomość dotycząca spożycia alkoholu i czasu jego wydalania z organizmu - oceniają eksperci. Zależy on nie tylko od spożytej ilości, ale również od masy ciała, płci, wieku, a nawet od tego, czy piliśmy na pusty czy pełny żołądek. Przyjmuje się, że w ciągu godziny organizm mężczyzny jest w stanie spalić maksymalnie 100 mg alkoholu na każdy kilogram ciała. Kobiety w tym samym czasie spalają dawkę około 85 mg na każdy kilogram ciała. Biorąc pod uwagę powyższe informacje bądź świadom, że wsiadając do auta następnego dnia po imprezie u znajomych lub rodziny możesz być nadal pod wpływem alkoholu. Nie ryzykuj więc utraty prawa jazdy lub co gorsza, pozbawienia innej osoby lub siebie zdrowia lub życia. W razie wypadku, nawet jeśli nie był on spowodowany przez kierującego pod wpływem alkoholu, ten zawsze jest obarczany winą i ponosi wszelkie konsekwencje.

Przypomnijmy: Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.