Przegląd prasy

82% Polaków za wyższymi mandatami – ujawnia Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze

19 grudnia 2019

82% Polaków za wyższymi mandatami – ujawnia Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze
(fot. archiwum Grupa IMAGE)

Jak ujawniło Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze 82% badanych popiera wyższe kary za przekroczenie prędkości. Z kolei 95% opowiada się za wyższymi karami za jazdę pod wpływem alkoholu – podkreśla dziennik „Rzeczpospolita”. Dane pozyskano z przeprowadzonego w 2018 roku badania dotyczącego postaw i opinii społeczeństwa względem bezpieczeństwa ruchu drogowego przeprowadzonego przez Krajową Radę BRD.

W opublikowanej właśnie informacji Stowarzyszenia czytamy: - Po prawie dwóch miesiącach oczekiwania Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego odpowiedziała na zapytanie MJN dotyczące wyników badania postaw i opinii społeczeństwa względem bezpieczeństwa ruchu drogowego. Okazuje się, że w przeprowadzonym w 2018 r. badaniu aż 82% badanych popiera wprowadzenie surowszych kar za przekraczanie prędkości. – To bardzo ważny sygnał dla klasy politycznej i dowód, że Polki i Polacy od dawna mają dość drogowego piractwa – komentuje Marcin Chlewicki z MJN. Sondaż był elementem kampanii przeciwko przekraczaniu prędkości „Nie skreślaj życia tak prędko". Wyniki nie zostały opublikowane. MJN pozyskało je w trybie dostępu do informacji publicznej.

Stowarzyszenie MJN podkreśla, iż właśnie prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych w Polsce. W Polsce mandaty, w przeliczeniu do zarobków, są najniższe w całej Unii Europejskiej. Najwyższa stawka mandatu za wykroczenie drogowe wynosi u nas 500 zł. I jest to wielkość obowiązująca od 1997 roku. W jednym z komentarzy do informacji mediów społecznościowych Janusz Popiel, prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych „Alter Ego” ocenia: - Opowiadanie, że w innych krajach mandaty są znacznie wyższe, nie do końca jest prawdą. We Francji mandat za przekroczenie prędkości o 40 km/h wynosi 135 euro. Francuz zarabia przeciętnie ok. 3000 euro. A jak jeszcze zapłacisz mandat do 15 dni, to płacisz 90 euro. Mandat mylony jest z grzywną, w Polsce do 5000 zł.

Czy i jak zmieni się nazywany też „nietykalnym” taryfikator mandatów? (jm)