Legislacja

Przeciwni zapowiedzianym zmianom

19 grudnia 2019

Przeciwni zapowiedzianym zmianom
Konferencja prasowa w dniu 18 grudnia 2019 r. Posłowie (od lewej): Krystian Kamiński, Dobromir Sośnierz, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. obrony praw kierowców, Robert Winnicki, Grzegorz Braun [kliknij] (fot. screen)

W Sejmie w dniu wczorajszym odbyła się konferencja prasowa z udziałem posłów: Grzegorza Brauna, Krystiana Kamińskiego, Dobromira Sośnierza oraz Roberta Winnickiego, poświęcona planowanym rządowym zmianom przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

Poseł Dobromir Sośnierz, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. obrony praw kierowców powiedział: - Zwracam uwagę, że pomysły rządu, polegające na wprowadzeniu bezwzględnego pierwszeństwa dla pieszych są niczym nieuzasadnione, bo nie mamy do czynienia z rosnącym problemem, tylko gasnącym problemem. Wypadków jest w ogóle coraz mniej, wypadków z udziałem pieszych jest również coraz mniej. Kilka lat temu, bodajże w 2010 roku piesi odpowiadali za 11 procent wypadków, a teraz odpowiadają za 30 procent. W związku z czym, jeśli już, mamy do czynienia z większym udziałem wypadków z winy pieszego. Tymczasem próbujemy zrzucić to na kierowcę. Wskazywano, że być może sytuację na przejściach dla pieszych mogą poprawić zmiany w infrastrukturze drogowej, poprawie komunikacji itd. itp. Odnosząc się do zagadnień zmian ograniczeń prędkości, czy podwyższenia mandatów - posłowie opowiedzieli się za orzekaniem kar więzienia dla piratów drogowych, za przeglądem znaków drogowych itd. itp. Zgłosili wątpliwość, czy dzięki zapowiedzianym zmianom rzeczywiście poprawi się bezpieczeństwo na polskich drogach.

Jak już widać, debata nad projektami czy projektem zmian w kodeksie drogowym nie będzie monotonna. (jm)