Przegląd prasy

Apel o ostrożność na drogach, szczególnie na przejściach dla pieszych

9 listopada 2018

Apel o ostrożność na drogach, szczególnie na przejściach dla pieszych
(fot. Policja Lubuska)

Policjanci apelują do kierowców o ostrożność na drogach i zachowanie szczególnej uwagi w rejonach przejść dla pieszych i innych użytkowników dróg. Dołączmy się do tego apelu, ale też reagujmy na niewłaściwe zachowania.

Zachowajmy ostrożność na drogach. Zielonogórscy policjanci proszą kierujących o ostrożność na drogach i zachowanie szczególnej uwagi w rejonach przejść dla pieszych, a także zwrócenie uwagi na wszystkich użytkowników dróg. W ostatnich dniach doszło do potrąceń pieszego i rowerzystki. Tych zdarzeń można by uniknąć gdyby kierujący byli skoncentrowani i zachowali szczególną ostrożność podczas wykonywanych manewrów.

Piękna jesienna, słoneczna pogoda i sprzyjające warunki atmosferyczne powodują, że kierujący czują się pewniej, jeżdżą szybciej i niestety czasami tracą czujność. Sucha nawierzchnia, dobra widoczność i sprzyjająca pogoda sprawiają, że kierujący wciskają mocnej pedał gazu. Niestety szybsza jazda wydłuża drogę hamowania i w razie konieczności trudniej jest zatrzymać pojazd Częstą przyczyną zdarzeń drogowych, niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych, jest także nieuwaga kierujących o czym przekonał się w środę (7 listopada) kierujący oplem młody mężczyzna. 28-letni kierujący jadący ulicą Sulechowską potrącił na wyznaczonym przejściu dla pieszych dwóch mężczyzn w wieku 44 i 48 lat. Obaj potrąceni zostali zabrani do szpitala, a zdarzenie, ze względu na obrażenia odniesione przez pieszych zakwalifikowano jako wypadek drogowy. Młody kierujący opowiedział policjantom, że się zagapił i nie zauważył pieszych wchodzących na przejście. Swoje zachowanie tłumaczył policjantom zmęczeniem po całym dniu pracy. Policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy, a także dowód rejestracyjny pojazdu. Mężczyzna będzie odpowiadał za spowodowanie wypadku drogowego. Do kolejnego potrącenia, ale tym razem rowerzystki, doszło w czwartek (8 listopada) w okolicach Przylepu. Kierujący toyotą 60-latek, podczas manewru wyprzedzania potrącił lusterkiem jadącą rowerzystkę. Kobieta wpadła do pobliskiego rowu. Policjanci ruchu drogowego, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia po sprawdzeniu i ustaleniu wszystkich okoliczności zdarzenia odstąpili od ukarania kierującego mandatem i skierowali wniosek o ukaranie do sądu. Ponadto zatrzymali kierującemu prawo jazdy. Kierujący tłumaczył policjantom, że został oślepiony przez samochody jadące z naprzeciwka. Opisane przypadki to tylko niewielka część zdarzeń z jakimi codziennie mają do czynienia policjanci ruchu drogowego, dlatego przy każdej okazji bardzo prosimy wszystkich kierujących o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do panujących warunków atmosferycznych. Pamiętajmy, że ostre słońce może oślepiać kierujących, a gwałtowne zmiany temperatur w okresie przejściowym mogą powodować dekoncentrację, dlatego zanim rozpoczniemy manewr wyprzedzania, omijania czy zmiany pasa bądź kierunku ruchu, upewnijmy się, że mamy dobrą widoczność, a swoim manewrem nie spowodujemy zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Szczególną ostrożność zachowajmy w rejonach przejść dla pieszych, a jeśli z jakiegoś względu mamy utrudnioną widoczność, zdejmijmy nogę z gazu.

Źródło: podinsp. Małgorzata Stanisławska, Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze