Przegląd prasy

Autobus to miejsce publiczne

10 czerwca 2010

Jadąc miejskim autobusem młoda pasażerka zauważyła, iż kierowca pali papierosa w czasie jazdy. Nagrała film dokumentując tym samym naganne zachowanie kierowcy. Gdy zorientował się, że jest nagrywany wpadł w furię i zaatakował pasażerkę. Ta nie przestała jednak nagrywać. Film dokumentujący skandaliczne zachowanie kierowcy miejskiego autobusu przesłała do TVN Warszawa i tam jest dostępny. Dziennikarze TVN Warszawa pokazali nagranieprzełożonemu kierowcy. Tomasz Kobus, szef warszawskiego oddziału firmy ITS Michalczewski, przyznał, że skarg od pasażerów na kierowców nie brakuje, ale coś takiego widzi pierwszy raz w życiu. Przeprosił pasażerkę i zapowiedział, że sprawa będzie miała ciąg dalszy. Podobnie zareagował Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego. - Na pewno wystąpimy do przewoźnika z wnioskiem o wyjaśnienie sprawy i o wyciągnięcie konsekwencji, ponieważ naszym zdaniem nic nie usprawiedliwia takiego zachowania.

Policja chwali zachowanie pasażerki, która interweniowała, gdy zauważyła łamanie przepisów. - Kierowca jest osobą, która prowadzi pojazd komunikacji miejskiej, a to jest to traktowane jak miejsce publiczne, i tu nie może palić. Za to grozi mu mandat - mówi Maciej Karczyński, rzecznik stołecznej policji.

Papieros za kółkiem to ryzyko dla pasażerów:Specjaliści od bezpieczeństwa ruchu drogowego są jednomyślni. Trzymanie czy odkładanie czegokolwiek w czasie jazdy jest szalenie niebezpiecznie. Nawet jeśli jest to papieros... elektroniczny. -  To zawsze będą sekundy, ale sekundy ratują życie. Wystarczy, żeby za późno zahamować albo za późno zdecydować się ominąć jakaś przeszkodę - potwierdza Dorota Bąk-Gajda z ITS.