Przegląd prasy

Bezpieczne wakacje z ITD

13 czerwca 2010

Wzorem lat ubiegłych, także w czasie tegorocznych wakacji, Inspekcja Transportu Drogowego zadba o bezpieczeństwo na naszych drogach. Inspektorzy będą prowadzili wzmożone kontrole przewozu osób i rzeczy.

Jednym z naszych priorytetowych działań będzie kontrola autokarów turystycznych, w tym przewożących dzieci i młodzież na letni wypoczynek. W dalszym ciągu nasze kontrole będą ukierunkowane na eliminację nieuczciwych praktyk i tzw. szarej strefy w przewozach osób. Zwrócimy też szczególną uwagę na to, czy we właściwy sposób transportowane są rzeczy, w szczególności czy ładunki są właściwie przewożone i zabezpieczone, czy kierowcy nie są przemęczeni, a pojazdy - przeciążone. Kontrola wagi pojazdów ciężarowych wynika z konieczności ochrony dróg przed degradacją oraz przestrzegania zasad uczciwej konkurencji.

Wakacje to okres wzmożonych wyjazdów i podróży, zatem propagowanie kwestii bezpieczeństwa staje się ważnym aspektem przyczyniającym się do zwiększenia świadomości społeczeństwa, a co za tym idzie - do zmniejszenia tragicznych zdarzeń drogowych. W promowanie zasad bezpieczeństwa na drogach włączyły się również media, które będą systematycznie przedstawiały relacje z naszych działań. Patronat medialny nad akcją “Bezpieczne wakacje na drogach z ITD” objęły: kanał TVP INFO; Radio VOX FM oraz tygodnik Auto Świat.

Naszą akcję wspierają również Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego oraz Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego