Przegląd prasy

Bezpłatna e-usługa dot. pojazdów działa

23 czerwca 2014

MSW uruchomiło dwie bezpłatne e-usługi, które pozwolą on-line sprawdzić informacje o samochodach oraz autokarach. Można już przed zakupem auta zweryfikować jego historię, a wysyłając dzieci na wypoczynek - sprawdzić, czy wiozący je autokar jest sprawny. Na stronach www.historiapojazdu.gov.pl nie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie, musimy posiadać jedynie numer VIN, datę pierwszej rejestracji oraz numer rejestracji pojazdu. Udostępniane są jedynie dane o pojeździe, a nie o właścicielu lub posiadaczu auta. Usługa jest bezpłatna. Pozyskać można też takie dane plus informację o liczbie właścicieli pojazdu. Nadto udostępniona jest także informacja o tym, że pojazd został zgłoszony jako skradziony, o ubezpieczeniu pojazdu, jak również dane o pojemności i mocy silnika, dopuszczalnej masie i ładowności, liczbie miejsc. Można też uzyskać informacje o dacie pierwszej rejestracji za granicą oraz o odczycie licznika przebiegu pojazdu, zarejestrowany podczas ostatniego badania technicznego. Dotychczas dane dotyczące pojazdu mogły być udostępniane jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz jego posiadaczowi. Wprowadzone zmiany umożliwiają dostęp do informacji o pojeździe wszystkim, bez konieczności wykazywania uzasadnionego interesu.

Usługa “Bezpieczny autobus” to szczególnie interesująca usługa właśnie w czasie wakacji, rodzice wysyłający dzieci na kolonie czy wycieczki mogą skorzystać z niej i sprawdzić, czy autokar, który będzie wiózł ich pociechy jest sprawny i dopuszczony do ruchu, czy posiada ubezpieczenie OC. Rodzicom do skorzystania z usługi wystarczy numer rejestracyjny pojazdu i znajomość adresu www.bezpiecznyautobus.gov.pl Dostępne są tylko informacje o pojeździe; te dotyczące właściciela lub posiadacza nie są będą udostępniane.

Obie usługi zdecydowanie przyczynią się zwiększenia standardów bezpieczeństwa w branży przewozu osób, pozwoli wychwycić nieuczciwe firmy oferujące podróż niesprawnymi pojazdami.

Koszt budowy i uruchomienia e-usług to 760 tys. zł w przypadku "Historii pojazdu" i 360 tys. zł w przypadku usługi "Bezpieczny autobus".